Polskie Radio Dzieciom

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 10:00
Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Na zdjęciu współtwórcy spektaklu Kosmiczny pokój, Anna Kierkosz - Teatr Guliwer i Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.
Na zdjęciu współtwórcy spektaklu "Kosmiczny pokój", Anna Kierkosz - Teatr Guliwer i Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.Foto: PR

- Mieliśmy zadanie, żeby narysować pokój, w którym był cały dom. Tam było wszystko, czyli był romantyczny kibelek z kwiatkiem, kino, basen, kanapa, boisko. A na środku pokoju był duży dywan i kto chciał, mógł narysować swoją poduszkę. To wiązało się z bitwami na poduszki, które prowadziliśmy podczas przerw - mówili z zadowoleniem Hania, Basia, Benio i Tymek czyli młodzi współtwórcy spektaklu, którzy w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swoich doświadczeniach w pracy nad sztuką.

Dzieci podkreśliły w rozmowie, że dla nich ważniejsze od tworzenia tego pokoju było coś zupełnie innego: - To był pokój wszystkich. Nie było tak, że ty nie wchodzisz, bo to jest moje. No i też nie mogło zabraknąć przedmiotów z duszą. A było ich bardzo dużo, bo na warsztaty przynosiliśmy przedmioty, które kochamy - powiedziały dzieci. Jak zdradziła kuratorka całego projektu Anna Kierkosz, jeden z przedmiotów z duszą zainspirował autorkę scenariusza do stworzenia ważnego bohatera tej opowieści. I tak powstało Oko Teleskopu. 

Posłuchaj rozmowy z dziećmi - współtwórcami spektaklu "Kosmiczny pokój". Rozmawiała z nimi oraz z Anną Kierkosz z Teatru Guliwer, Martyna Chuderska.

Posłuchaj
23:45 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 grudzień 2023 08_27_07.mp3 "Kosmiczny pokój", czyli spektakl, który współtworzą dzieci - rozmowa z młodymi współtwórcami_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_1.12.2023.

Zobacz video - fragment audycji "Poranek" w Polskim Radiu dzieciom z udziałem dzieci i kuratorki premierowego spektaklu "Kosmiczny pokój" 

Scenariusz spektaklu autorstwa Magdaleny Mrozińskiej jest efektem letnich warsztatów, które zapoczątkowały proces realizacji projektu #Połączeni. Autorka stworzyła przeplataną piosenkami komedię omyłek, która swój początek znalazła w dziecięcych, prawdziwych historiach. Rozmowy o domach, zarówno tych odległych i symbolicznych, jak i tych bardzo konkretnych i bliskich, przerodziły się w piękną opowieść o tęsknocie, odnajdywaniu swojego miejsca w świecie, sile przyjaźni i o tym, że bez względu na wszystko warto marzyć. 

"Kosmiczny pokój", czyli spektakl, który współtworzą dzieci "Kosmiczny pokój", czyli spektakl, który współtworzą dzieci

 - W "Kosmicznym pokoju" zaszyta jest jeszcze jedna myśl przewodnia projektu #Połączeni. To myśl i wiara w to, że tworząc i pielęgnując różnorodną, wielokulturową społeczność stajemy się bogatsi w możliwości, perspektywy i przez to bardziej sprawczy. To wiara, że tworząc tolerancyjne, wielokulturowe i szanujące swoje odmienności społeczeństwo, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Być może kiedyś spełnimy to niemożliwe do spełnienia marzenie ludzkości: o pokoju na świecie – mówi autorka projektu #Połączeni i kuratorka ds. edukacji w Teatrze Guliwer Anna Kierkosz.

Na scenie zobaczymy Krystynę Velychko, Damiana Kamińskiego, Honoratę Zajączkowską, Tomasza Kowola, Izabellę Kurażyńską, Pawła Jaroszewicza oraz gościnnie Izabelę Zachowicz i Wojciecha Parszewskiego.

Na zdjęciu współtwórcy spektaklu "Kosmiczny pokój", Anna Kierkosz - Teatr Guliwer i Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Na zdjęciu współtwórcy spektaklu "Kosmiczny pokój", Anna Kierkosz - Teatr Guliwer i Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.


"Kosmiczny pokój", czyli spektakl, który współtworzą dzieci - rozmowa z młodymi współtwórcami w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom "Kosmiczny pokój", czyli spektakl, który współtworzą dzieci - rozmowa z młodymi współtwórcami w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Audycja: Poranek
Prowadziła: Martyna Chuderska
Goście: Anna Kierkosz/Teatr Guliwer oraz młodzi współtwórcy spektaklu Hania, Basia, Benio i Tymek.
Data emisji: 1.12.2023
Godzina emisji: 8.34.

Patronat medialny nad premierą spektaklu "Kosmiczny pokój" objęło Polskie Radio Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 11:31
Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Księgi Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Posłuchaj rozmowy z reżyserką w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 19:00
Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. Rozpoczęły się próby do "Księgi Dżungli" – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten spektakl.
rozwiń zwiń