Polskie Radio Dzieciom

Zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Zobacz video z warsztatów PRD

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 22:20
W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbył się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbyły się prezentacje twórczości ukraińskich artystów. Wiele ciekawego działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie. Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 
Festiwal Dwa Teatry. Warsztat Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom prowadzony przez Martynę Chuderską i Julię RozbieckąPRD
Festiwal "Dwa Teatry". Warsztat ""Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" prowadzony przez Martynę Chuderską i Julię Rozbiecką/PRDFoto: Cezary Piwowarski/PR

Historia Festiwalu "Dwa Teatry" sięga 2001 roku. W 2020 wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii. W ubiegłym roku Zamość po raz pierwszy gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegało się 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywały się m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). 

Wśród imprez towarzyszących m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia był wolny.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostały również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji. Zaplanowano także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretowali Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

W tym roku zaprezentujemy również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl prezentujący współczesną dramaturgię ukraińską – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto w sobotę, 11 czerwca, w Pawilonie pod Kurtyną, ukraińską poezję czytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostały również słuchowiska nawiązujące do tematyki ukraińskiej: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego.

Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje emitowane były codziennie – ze specjalnego, plenerowego studia w Zamościu – w: Jedynce (m.in. "Jedyne takie miejsce", "Kulturalna Jedynka" , "Wieczór z Jedynką"), Dwójce ("Poranek Dwójki" i audycje specjalne) oraz Trójce ("Zapraszamy na weekend", "Zagadkowa niedziela", "Trzy gramy Redbada", "Klub Trójki" i "Scena teatralna Trójki").

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło w niedzielę, 12 czerwca, na wieczorną audycję plenerową z Zamościa – "Kulturalna strefa" (początek o godz. 21.00). Podczas warsztatów "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" dziennikarze stacji opowiadali najmłodszym o radiu, o dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Za przykład posłużyły fragmenty wyprodukowanych przez Polskie Radio Dzieciom: "Przygoda wielka Rysia Pędzelka" i "Kot w butach". Uczestnicy warsztatów radiowych mieli okazję wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody Rysia Pędzelka czy Kota w Butach. Chętni mogli również zobaczyć, jak powstaje reportaż radiowy i wziąć udział w jego przygotowaniu. Efekty tej pracy będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Zobacz video-relację z warsztatów "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom" 

W niedzielę o 21.00 Polskie Radio Dzieciom nadało audycję "Kulturalna Strefa" prosto z Zamościa. Gościem Martyny Chuderskiej był Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny i filmowy, pisarz, autor sztuk. Na festiwalu zaprezentowano słuchowisko jego autorstwa "Żona"..
Posłuchaj
59:08 2022_06_12 21_00_20_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Kulturalna strefa" w PRD ze studia plenerowego w Zamościu
 

O wydarzeniu informować będą również Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy i Polskie Radio 24.

Publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.

Zobacz także
Czytaj także

Słuchowisko "Dziadek do orzechów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:00
Polskie Radio Dzieciom z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowało dla słuchaczy prezent, jakim jest emisja słuchowiska "Dziadek do orzechów cz.1" Ernesta Theodora Amadeusa Hoffmana - w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej i z udziałem dziennikarzy PRD. Słuchowisko pojawiło się po raz pierwszy na antenie w Wigilię, można go posłuchać także dziś i w drugi dzień Świąt o godz. 19.10.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko w PRD "Kłapouchy obchodzi urodziny”

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 19:55
Polskie Radio Dzieciom zaprasza swoich słuchaczy na słuchowisko "Kłapouchy obchodzi urodziny" Alana Alexandra Milne, w reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego i adaptacji Barbary Zembrzuskiej. Słuchowisko produkcji Teatru Polskiego Radia z 1986r. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

12. odcinek podcastu z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępny jest najnowszy, 12. odcinek lekcji nauki języka polskiego. To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W najnowszym podcaście "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​", będziemy kontynuować temat rodziny i poznamy takie słowa, jak "babcia", "dziadek", "kuzynka", "kuzyn", "ciocia" i "wujek". (В цій серії ми продовжимо тему родини і повчимось таких слів, як бабуся, дідусь, двоюрідна або троюрідна сестричка і братик, тітка і дядько). Każda lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wcześniej poznanych zwrotów. Zapraszamy!
rozwiń zwiń