Polskie Radio Dzieciom

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 11:31
Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Premiera spektaklu Małgosia i Jaś na 95 urodziny Teatru Baj
Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru BajFoto: mat. pras.

Ten szczególny, niezwykle wzruszający i radosny jubileusz, Teatr Baj świętuje na przełomie jesieni i zimy. To w tym okresie, w 1928 roku, pierwsi widzowie mieli okazję doświadczać bajowych emocji. Specjalnie dla najmłodszych miłośników wydaliśmy w tym roku książkę "Magiczna noc w teatrze" Aldony Szczygieł-Kaszuby, z ilustracjami Moniki Urbaniak, która jest pięknym wspomnieniem i uwiecznieniem najszczęśliwszych scenicznych przeżyć i wywołujących je bohaterów. A już dziś Teatr Baj zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj.

"Obserwowanie zaufania, jakim obdarzają nas najmłodsi i najczulsi widzowie, to jedno z najpiękniejszych zajęć, jakie można sobie wyobrazić. Doświadczanie tego niemal nieprzerwanie od 95 lat to wielkie wyróżnienie, za które jesteśmy wdzięczni, i którym pragniemy się podzielić podczas wspólnego świętowania." Czytamy na stronie Teatru Baj. 

O spektaklu: 

"Małgosia i Jaś" 

Jaś urodził się w czwartek, w dniu zupy jarzynowej, i od razu wprowadził w życie Małgosi niepewność. Młodszy brat odebrał starszej siostrze poczucie rodzicielskiej bliskości oraz dotychczasową uwagę mamy i taty. Jej życie straciło równowagę, a zazdrość coraz bardziej przysłaniała codzienność.

Kiedy rodzice zostawili dzieci w lesie, ci, szukając schronienia, trafili do domu Czarownicy. Tam wyczerpani i wygłodniali mogli się w końcu najeść. Chociaż z tym najadaniem w chatce Baby Jagi to wszyscy pamiętamy, jak było. W pewnym momencie Małgosia poczuła ogromną pokusę wepchnięcia brata do pieca. Zebrała w sobie wszystkie pretensje i złe emocje względem Jasia. Nagromadzone przez lata żale kłębiły się w jej głowie i pulsowały w rytmie ognia buzującego w piecu. I wtedy Małgosia się ocknęła, bo przecież bez brata… nie byłaby Małgosią.

Z okazji jubileuszu 95 lat Teatr Baj zaprosił do współpracy niezwykle uznanych twórców z kultowego kanadyjskiego Le Carrousel. Wyjątkowy, wartki, pełen zwrotów akcji i uwypuklonych emocji tekst bardzo cenionej autorki Suzanne Lebeau koresponduje z klasyczną, dobrze nam wszystkim znaną bajką. Jednak stawia akcenty w zupełnie innych miejscach i proponuje refleksję nad rzeczywistością oraz rodzinną relacyjnością. 

Spektakl realizowany jest w ramach projektu 95 lat najstarszego teatru lalek w Polsce dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

autor: Suzanne Lebeau
tłumaczenie: Ewa Umińska
reżyseria: Gervais Gaudreault
scenografia: Stéphane Longpré
muzyka: Diane Labrosse
kostiumy: Edyta Rzewuska
asystent reżysera: Edyta Rzewuska

Obsada:
Adriana Paprocka
– Małgosia
Oskar Lasota – Jaś

Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 18:41
Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Odyseja". Wrocławski Teatr Lalek zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 10:37
Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza – jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki. Patornat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia zaproszeń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 11:29
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
rozwiń zwiń