Polskie Radio Dzieciom

Lew i Królik odkrywają najciekawsze tajemnice astronomii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:00
Mikołaj Kopernik był astronomem, któremu zawdzięczamy odkrycie, że Ziemia krąży wokół Słońca. Były różne pomysły, wyobrażano sobie, że Ziemia stoi na ogromnych żółwiach. Potem obserwując niebo zdano sobie sprawę z tego, że Ziemia jest większa niż początkowo myślano i wykluczono różne wcześniejsze koncepcje.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy Lwa i Królika o obserwacjach nieba prowadzonych dziś i dawniej. (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom).
Układ Słoneczny
Układ SłonecznyFoto: Shutterstock

Przełomowa w postrzeganiu Wszechświata była teoria opracowana przez Mikołaja Kopernika – powiedział Krzysztof Kowalczyk, astronom z Centrum Nauki Kopernik, gość audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem”. - Kopernik nie mając jeszcze teleskopu, wpatrywał się w niebo i obserwował uważnie planety. One poruszają się na tle gwiazdozbiorów czyli gwiazd tworzących pewien, niezmienny kształt – dodał astronom.

- Dziś widzimy gwiazdozbiory w tym samym kształcie co tysiące lat temu. A czasem na tle tych gwiazdozbiorów np. Lwa, Panny, Koziorożca, pojawia się jakaś planeta. Po kilku miesiącach, ta sama planeta znajduje się na tle innego jeszcze innego gwiazdozbioru i systematyczna obserwacja nocnego nieba, nawet gołym okiem  pozwala zaobserwować, że te punkty zmieniają swoją pozycję, i że nie jest to wędrówka tak zupełnie chaotyczna. – wyjaśnił Krzysztof Kowalczyk.

Taka obserwacja dała Mikołajowi Kopernikowi podstawę do opracowania teorii, która zmieniła nasze myślenie o Wszechświecie. Jak dziś bada się kosmos? O tym w załączonej audycji.

Audycję prowadzi Janusz Zadura.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00. 

 

jo

Zobacz także
Czytaj także

Lew i Królik kierowcami wyścigowymi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Lew i Królik postanowili przygotować się do wiosennych przejażdżek. Zastanawiali się czy są już dostatecznie duzi, aby samodzielnie przemierzać drogi na rowerze. Czy wybierając się na ścieżkę rowerową muszą koniecznie włożyć kask, a także czy powinni mieć kartę rowerową i odblaski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie ślady pozostawiły dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew i Królik zaciekawieni fizyką otaczającego nas świata

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 11:00
Artytoteles – jeden z najsłynniejszych filozofów starożytnej Grecji określił, że cała nasza natura jest fizyką. Fizycy zaś starają się wyjaśnić wszelkie prawa tej dziedziny nauki. Badają dlaczego jest tak, że zwierzęta biegają, zderzają się ze sobą, a później spadają. Próbują także dowiedziec się dlaczego jest tak, że ludzie moga nagle spadać, ale nie moga nagle zacząć unosić się w przestrzeni kosmicznej
rozwiń zwiń