Polskie Radio Dzieciom

Przewodniki starożytności: Siedem cudów świata

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:53
Piramida Cheopsa, wiszące ogrody Semiramidy czy Świątynia Artemidy w Efezie to miejsca warte zobaczenia, polecane starożytnym podróżnikom. Początkowo dla określenia tych miejsc używano nazwy "theamata" co znaczy "rzeczy godne zobaczenia".
Audio
  • Jakie miejsca są cudami świata nowożytnego? (Podwieczorek z Filipem i Leooldem/Polskie Radio Dzieciom)_14.04.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Później użyto słowa "cud. "Najwcześniejsza znana wersja listy siedmiu cudów świata została stworzona w II wieku p.n.e. przez Antypatra z Sydonu. A spis miejsc, który znamy dziś został ułożony w średniowieczu - lista pochodzi głównie z antycznych greckich opowieści, umieszczono na niej tylko miejsca, które były znane i zwiedzane przez starożytnych Greków.

Filip i Leopold rozmawiają dziś o budowlach starożytności, które znalazły się na słynnej liście siedmiu cudów świata. Czy wiecie, jak zbudowano piramidy? Czemu "cudem” nazwano latarnię morską? I jakie miejsca są cudami świata nowożytnego? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo



Zobacz także
Czytaj także

Najdłuższa rzeka świata

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzyplanetarne podróże Filipa i Leopolda

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:00
Merkury i Wenus
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip i Leopold pod włoskim słońcem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 19:15
Słońce, zabytki, plaże, góry. W tym kraju jest mnóstwo smacznych owoców. Także owoców morza. Filip i Leopold dowiedzą się, jak można je zbierać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Programowanie z Filipem i Leopoldem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 19:15
Z audycji dowiecie się, jaka jest historia komputerów, jak one działają i po co komputerowi oprogramowanie. O tym, czym jest programowanie i kto może nauczyć się tej sztuki opowie gość audycji.
rozwiń zwiń