X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:21
Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
 ,         -
Великодні галузки, які освячують у храмах за тиждень до Великодня - на Квітну НеділюFoto: wikimedia commons, public domain, Andrzej Gondek - Praca własna / CC BY-SA 4.0

W Polsce święto to związane jest także z rytuałami wiosennymi, w przeciwieństwie do krajów Ameryki Południowej, gdzie ma ono charakter czysto religijny, zatem tamtejsze zwyczaje obracają się wokół kultu świętych i Pana Jezusa. – W Niedzielę Palmową, np. w niektórych krajach, nie we wszystkich organizuje się procesje z osiołkiem, na którym albo jedzie osoba, która przedstawia Pana Jezusa, albo wiezie się figurę Pana Jezusa – powiedziała Magdalena Guziejko. Co więcej, jednym z obyczajów jest również zostawianie wielkanocnej palmy nad progiem drzwi po to, aby mieć szczęście. 

Posłuchaj
59:22 2021_04_02 18_00_04_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Tradycje Wielkanocne Ameryki Południowej (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_ 2 kwietnia godz. 18:00

Wiele dzieci w Polsce, które znają tradycję malowania pisanek mogłoby być zawiedzionych, ponieważ w krajach Ameryki Południowej taki zwyczaj nie istnieje. Co więcej, mimo że dzień po Wielkanocy w większości krajów jest wolny, nie obchodzi się tam Lanego Poniedziałku. Dodatkowo poranne msze obchodzone są bez święcenia wielkanocnych koszyczków. Jednakże tamtejszym wyjątkowym zwyczajem jest usypywanie obrazów z kwiatów, które z góry przedstawiają różne obrazy religijne.

Pomimo że w Ameryce Południowej nie znajdziemy kraju, którego tradycje byłyby bardzo podobne do naszych, istnieje jedna cecha wspólna dla wszystkich państw, które obchodzą święta Wielkiej Nocy. Jest nią fakt, że dla wszystkich w tym okresie ważne jest spędzenie czasu z najbliższymi.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Magdalena Guziejko
Data emisji: 2.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Nasze małe ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:00
Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik nie mogą usiedzieć w miejscu. Gdzieś by chętnie pojechali, pozwiedzali i poznali smak podróży. Tymczasem mamy w Polsce utrudnione poruszanie się po kraju. Co można zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się wybrać by było bezpiecznie i ciekawie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
rozwiń zwiń