Polskie Radio Dzieciom

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:21
Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
 ,         -
Великодні галузки, які освячують у храмах за тиждень до Великодня - на Квітну НеділюFoto: wikimedia commons, public domain, Andrzej Gondek - Praca własna / CC BY-SA 4.0

W Polsce święto to związane jest także z rytuałami wiosennymi, w przeciwieństwie do krajów Ameryki Południowej, gdzie ma ono charakter czysto religijny, zatem tamtejsze zwyczaje obracają się wokół kultu świętych i Pana Jezusa. – W Niedzielę Palmową, np. w niektórych krajach, nie we wszystkich organizuje się procesje z osiołkiem, na którym albo jedzie osoba, która przedstawia Pana Jezusa, albo wiezie się figurę Pana Jezusa – powiedziała Magdalena Guziejko. Co więcej, jednym z obyczajów jest również zostawianie wielkanocnej palmy nad progiem drzwi po to, aby mieć szczęście. 

Posłuchaj
59:22 2021_04_02 18_00_04_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Tradycje Wielkanocne Ameryki Południowej (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_ 2 kwietnia godz. 18:00

Wiele dzieci w Polsce, które znają tradycję malowania pisanek mogłoby być zawiedzionych, ponieważ w krajach Ameryki Południowej taki zwyczaj nie istnieje. Co więcej, mimo że dzień po Wielkanocy w większości krajów jest wolny, nie obchodzi się tam Lanego Poniedziałku. Dodatkowo poranne msze obchodzone są bez święcenia wielkanocnych koszyczków. Jednakże tamtejszym wyjątkowym zwyczajem jest usypywanie obrazów z kwiatów, które z góry przedstawiają różne obrazy religijne.

Pomimo że w Ameryce Południowej nie znajdziemy kraju, którego tradycje byłyby bardzo podobne do naszych, istnieje jedna cecha wspólna dla wszystkich państw, które obchodzą święta Wielkiej Nocy. Jest nią fakt, że dla wszystkich w tym okresie ważne jest spędzenie czasu z najbliższymi.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Magdalena Guziejko
Data emisji: 2.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Nasze małe ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:00
Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik nie mogą usiedzieć w miejscu. Gdzieś by chętnie pojechali, pozwiedzali i poznali smak podróży. Tymczasem mamy w Polsce utrudnione poruszanie się po kraju. Co można zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się wybrać by było bezpiecznie i ciekawie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
rozwiń zwiń