X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Legendy. Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:11
Legenda o Smoku Wawelskim jest nam doskonale znana. Jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę pochodzi. Jako, że ludzie od zawsze opowiadają sobie przeróżne historie, dodając lub zmieniając przy tym niektóre ich fragmenty, na przestrzeni lat nabierają one nowego charakteru. W związku z tym, Filip i Leopold postanowili zaprosić do "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", heraldyka Tadeusza Grajpela, który odkrył przed nimi historię krakowskiej legendy.
Smok Wawelski
Smok WawelskiFoto: Pixabay

W dawnych czasach, kiedy ludzie znajdowali stare kości, nie byli pewni, co o nich sądzić. Tak więc często wykorzystując opisy różnych potworów, wymyślali historie, które tłumaczyłyby ich pochodzenie. Na skutek tego, jak powiedział gość audycji Tadeusz Grajpel – Legenda, która potem przerodziła się w to, co jest Smokiem Wawelskim, powstała mniej więcej 2500 lat temu. Co więcej, rolę niebezpiecznego stwora pełniła wówczas poczwara. 

Posłuchaj
59:29 2021_04_20 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_20 kwietnia godz. 18:00

Historia opowiadała o władcy, który miał dwóch synów o przeciwnych charakterach. Pewnego dnia jednemu z nich udało się pokonać potwora, jednak w drodze do domu został on zabity przez swojego złego brata, który wkrótce objął tron. Z czasem ludzie zaczęli się buntować, gdyż według legendy na tronie zasiadał morderca. Tak więc z biegiem lat opowieść została przekształcona, w taki sposób, że poczwarę zastąpił smok, a rolę bohatera przejął człowiek z tamtejszego ludu, znany jako Szewczyk Dratewka.

Celem dawnych opowieści było nie tylko wywołanie radości, smutku lub pokazanie przodków w danym świetle, ale przede wszystkim miały one wydźwięk dydaktyczno-moralizatorski. Tak więc opowiadając legendy chciało się przekazać wzorce, według których powinno się postępować oraz ukazać, że czyny pociągają za sobą skutki.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Tadeusz Grajpel
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Legendarne, niewidziane postaci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:00
Jest kilka takich postaci na świecie, o których wszyscy mówią, że istnieją, ale tak naprawdę widziało je niewielu... albo nawet nikt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsca z mitów i legend

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:00
W 1900 roku brytyjski archeolog Arthur Evans zakupił ziemię, na której znajdują się ruiny pałacu w Knossos na Krecie, celem przeprowadzenia prac wykopaliskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd biorą się stare i nowe legendy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:44
Pamiętacie legendę o warszawskiej syrence? Teraz mieszka na cokole nad Wisłą, ale skąd się tam wzięła? Gdzie mieszkała wcześniej i co sprawiło, że postanowiła się ukryć w odmętach rzeki? O tej i innych polskich legendach opowiedziała ostatnio dzieciom w niewielkich książeczkach Agnieszka Frączek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej znane legendy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:37
Cechą charakterystyczną legend jest to, że są one przekazywane często ustnie i opowiadają o różnych postaciach lub wydarzeniach. Zawierają elementy fantastyczne, dlatego nierzadko stanowią idealne źródło inspiracji dla twórców filmów i pisarzy. Z racji tego, że zarówno Filip, jak i Leopold są ogromnymi fanami rozmaitych opowieści, postanowili opowiedzieć słuchaczom "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", kilka legend.
rozwiń zwiń