Polskie Radio Dzieciom

Wyrazy i przysłowia związane z wiosną

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 00:00
Język polski jest bogaty w wiele zwrotów i przysłów, które urozmaicają nasze wypowiedzi. Mogą się one odnosić do różnych sytuacji z życia, a także być wyrażone w formie nauki, rady lub ogólnej myśli. Czy wiemy jednak skąd pochodzą dane zwroty i czy używamy ich poprawnie? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" postanowili przyjrzeć się bliżej wyrazom i przysłowiom związanym z tematyką wiosenną i opowiedzieć o nim słuchaczom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Anna Aibetova/Shutterstock.com

Nazwa obecnej pory roku powstała jeszcze za czasów, kiedy na ziemiach polskich mieszkali Słowianie,  a określali ją słowem "vesna". Pochodziło ono od wyrazów "was", czyli świecić i "wes" oznaczające coś wesołego. Na przestrzeni lat wymowa wspominanego wyrazu się zmieniła i przybrała formę "wiosna". Jeśli chodzi o marzec, nazwa miesiąca wywodzi się z łacińskiego słowa Martius, które związane jest z rzymskim bogiem wojny, Marsem. Wyraz kwiecień pochodzi od rozkwitających w tym okresie kwiatów, natomiast maj od imienia Maja, która była rzymską boginią przyrody. 

Posłuchaj
59:54 2021_04_30 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Wyrazy i przysłowia związane z wiosną/Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD_30 kwietnia godz. 18:00

Jak wskazuje przysłowie "Jedna jaskółka wiosny nie czyni", jeśli zobaczymy wspomnianego wiosennego ptaszka, nie oznacza to jeszcze, że wiosna już nadeszła. Większym zaufaniem możemy obdarzyć skowronka, który został bohaterem zwrotu "Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść". Z kolei inne wyrażenie mówi: Jak drozdy śpiewają na wierzchołkach drzew, wiosna wnet; a jak między gałęziami, to wiosna jeszcze nie z nami.  

Nasza mowa ojczysta, chociaż wyjątkowa, nieraz zastawia na nas pułapki. Przykładem może być pisownia nazwy wiosennego owada, czyli pszczoły, która jest wyjątkiem od zasady, że po literze "p" piszemy "rz".  Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze skrywa język polski, możecie posłuchać podcastu Pani Literki, która objaśnia m.in. jak poprawnie używać środków stylistycznych lub czym są związki frazeologiczne. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka udawania, czyli praca aktora

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:59
Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora.
rozwiń zwiń