Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda praca rehabilitanta klubu piłkarskiego?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:00
Niedawno Filip grał w piłkę nożną i kiedy ją kopnął, nadwyrężył swoją łapkę. Z pomocą przyszedł mu Karol Biedrzycki, fizjoterapeuta zawodników klubu Wisła Kraków. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedział jak opiekunowie medyczni i sportowcy starają się zapobiegać kontuzjom oraz co zrobić, gdy wystąpi uraz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Pierwsza zasada przy kontuzji nogi to położenie jej do góry oraz obłożenie lodem. Wysoka temperatura może pogłębić stan zapalny, dlatego też ciepłe kąpiele są zalecane dopiero po 48 godzinach od wysiłku. Opieka medyczna jest obecna na każdym meczu i treningu oraz przed ich rozpoczęciem. W przypadku np. faulu i nadepnięcia korkiem na stopę, zamiast lodu można wykorzystać specjalny spray chłodzący. 

Posłuchaj
59:28 2021_10_12 17_59_59_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 12 października godz. 18:00

Z racji tego, że każda grupa mięśniowa jest odpowiedzialna za co innego, rodzaj rozgrzewki zależy od uprawianego sportu. Piłkarze skupiają się na codziennym rozciąganiu mięśni nóg, a oprócz tego korzystają z masaży lodem i gorących kąpieli. Przed meczem zawodnicy dostają dozwolone tabletki lub zastrzyki, które maja na celu znieczulić ich na kilka godzin. Po skończonej grze rehabilitanci przeprowadzają tzw. raport medyczny, by wiedzieć, czy ktoś potrzebuje pomocy. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Karol Biedrzycki - fizjoterapeuta
Data emisji: 12.10.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latarnie morskie dawniej i teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 21:21
Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń