!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Latarnie morskie dawniej i teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 21:21
Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Takie duńskie pejzaże doskonale pasują do tamtejszej muzyki
Takie duńskie pejzaże doskonale pasują do tamtejszej muzykiFoto: pixabay/domena publiczna

W Polsce latarnie znajdują się m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu, Jastarni i Krynicy Morskiej. Są także w Sopocie oraz w Gdańsku, w Nowym Porcie, ale nieczynne. Niemniej jednak, latarnia w Nowym Porcie zachowała tzw. kulę czasu, która informowała kapitanów statków o godzinie. Dawno temu, każdego dnia 5 minut przed południem kula ta wędrowała do góry, by obniżyć się dokładnie o 12:00 dając tym samym znak, aby odpowiednio ustawić przyrządy na statku. 

Posłuchaj
58:59 2021_08_19 18_00_11_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 19 sierpnia godz. 18:00

Najwięcej latarni wybudowano w połowie XIX wieku. Oprócz tego, że ich zadaniem było informowanie statków o ich położeniu, ostrzegały one także kapitanów, by nie wpływali na niebezpieczne wody blisko brzegu, gdzie były rafy i duże skały. Każda latarnia ma charakterystyczną dla siebie sekwencję błysków światła. Jeśli natomiast w nocy mgła przysłoni budynek, wydaje ona wtedy sygnał radiowy odbierany przez radiostacje na statku. 

Latarnia morska w Świnoujściu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich podświetlono obiekt kolorową iluminacją i zorganizowano bezpłatne nocne zwiedzanie latarni. Dodatkową atrakcją była obecność Neptuna i jego ukochanej Prozerpiny, Piratów i ducha starego latarnika. Latarnia morska w Świnoujściu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich podświetlono obiekt kolorową iluminacją i zorganizowano bezpłatne nocne zwiedzanie latarni. Dodatkową atrakcją była obecność Neptuna i jego ukochanej Prozerpiny, Piratów i ducha starego latarnika.

Dawniej na latarniach palono drewnem. Z czasem zaczęto stosować inne źródła świata, m.in. świece, a potem także oleje, naftę, i różne typy gazów. Obecnie latarnie morskie są elektryczne, a z powodu automatyzacji w latach 60-tych już tylko w nielicznych budynkach można spotkać latarników. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Data emisji: 19.08.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile owiec jest na Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:45
Wyspy Owcze, które należą do Królestwa Danii składają się z 18 wulkanicznych skrawków lądów, które położone są na północy Atlantyku. O tamtejszej kulturze i życiu na wyspach opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, blogerka, autorka przewodników turystycznych, Sabina Poulsen.
rozwiń zwiń