Polskie Radio Dzieciom

Latarnie morskie dawniej i teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 21:21
Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Takie duńskie pejzaże doskonale pasują do tamtejszej muzyki
Takie duńskie pejzaże doskonale pasują do tamtejszej muzykiFoto: pixabay/domena publiczna

W Polsce latarnie znajdują się m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu, Jastarni i Krynicy Morskiej. Są także w Sopocie oraz w Gdańsku, w Nowym Porcie, ale nieczynne. Niemniej jednak, latarnia w Nowym Porcie zachowała tzw. kulę czasu, która informowała kapitanów statków o godzinie. Dawno temu, każdego dnia 5 minut przed południem kula ta wędrowała do góry, by obniżyć się dokładnie o 12:00 dając tym samym znak, aby odpowiednio ustawić przyrządy na statku. 

Posłuchaj
58:59 2021_08_19 18_00_11_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 19 sierpnia godz. 18:00

Najwięcej latarni wybudowano w połowie XIX wieku. Oprócz tego, że ich zadaniem było informowanie statków o ich położeniu, ostrzegały one także kapitanów, by nie wpływali na niebezpieczne wody blisko brzegu, gdzie były rafy i duże skały. Każda latarnia ma charakterystyczną dla siebie sekwencję błysków światła. Jeśli natomiast w nocy mgła przysłoni budynek, wydaje ona wtedy sygnał radiowy odbierany przez radiostacje na statku. 

Latarnia morska w Świnoujściu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich podświetlono obiekt kolorową iluminacją i zorganizowano bezpłatne nocne zwiedzanie latarni. Dodatkową atrakcją była obecność Neptuna i jego ukochanej Prozerpiny, Piratów i ducha starego latarnika. Latarnia morska w Świnoujściu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich podświetlono obiekt kolorową iluminacją i zorganizowano bezpłatne nocne zwiedzanie latarni. Dodatkową atrakcją była obecność Neptuna i jego ukochanej Prozerpiny, Piratów i ducha starego latarnika.

Dawniej na latarniach palono drewnem. Z czasem zaczęto stosować inne źródła świata, m.in. świece, a potem także oleje, naftę, i różne typy gazów. Obecnie latarnie morskie są elektryczne, a z powodu automatyzacji w latach 60-tych już tylko w nielicznych budynkach można spotkać latarników. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Data emisji: 19.08.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile owiec jest na Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:45
Wyspy Owcze, które należą do Królestwa Danii składają się z 18 wulkanicznych skrawków lądów, które położone są na północy Atlantyku. O tamtejszej kulturze i życiu na wyspach opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, blogerka, autorka przewodników turystycznych, Sabina Poulsen.
rozwiń zwiń