Polskie Radio Dzieciom

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
Rekin we Wrocławskim Oceanarium
Rekin we Wrocławskim OceanariumFoto: Polskie Radio/Paskal Kaczorowski

Rekin zwany ludojadem ma bardzo ostre zęby i jest drapieżnikiem. Niemniej jednak, jego kontakty z człowiekiem to efekt pomyłki, ponieważ jego głównym obiektem zainteresowań są inne ryby, a czasem też ssaki, np. foczki. Z kolei rekin wielorybi, największa ryba na świecie, żywi się planktonem pochłanianym wraz z wodą, którą następie filtruje. 

Posłuchaj
59:20 2021_08_31 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 31 sierpnia godz. 18:00

 

Rekiny atakują inne ryby tylko wtedy, gdy są głodne. Potrafią jednak także wchodzić w różne interakcje z mieszkańcami wód. Czasami pływają w otoczeniu innych ryb, które żywią się pasożytami znajdującymi się na ich powierzchni. Co więcej, to, w jaki sposób postrzegamy rekiny jest wynikiem przedstawiania ich w mediach. Na filmach często moment ataku poprzedza wypływająca spod wody płetwa grzbietowa, podczas gdy w rzeczywistości rekiny atakują zazwyczaj z zaskoczenia, od dołu.

Najwięcej gatunków rekinów pływa w wodach równikowych. Istnieją jednak rekiny arktyczne, które występują na dalekiej północy oraz takie, których nigdy nie zobaczymy, ponieważ żyją na głębokościach, gdzie nie dociera światło słoneczne. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo
Data emisji: 31.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Rowerem po Drawieńskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 08:00
Maj to wspaniały miesiąc na rozpoczęcie jazdy na rowerze, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. Jednym z miejsc, do którego można udać się na wycieczkę rowerową jest np. Drawieński Park Narodowy, o którym w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem opowiedział przyrodnik Bartosz Popczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wydobywa się w kamieniołomach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:22
Po obejrzeniu filmu o jaskiniowcach, Smok Adaś postanowił dowiedzieć się na więcej na temat pracy w kamieniołomach oraz minerałach, które można tam znaleźć. W zdobywaniu nowej wiedzy towarzyszy mu jego towarzysz i przewodnik w poznawaniu świata, Wojtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowe eksperymenty dla każdego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 23:56
Nauka naprawdę może być fascynująca, zwłaszcza kiedy odbywa się poprzez zabawę. Dowodem na to są eksperymenty przeprowadzone w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Do ich wykonania wystarczą rzeczy dostępne w domu – jajka, papier, cukier w kostkach, barwniki spożywcze i cytryna.
rozwiń zwiń