Polskie Radio Dzieciom

Ćwiczymy szare komórki - zimowe łamigłówki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 14:41
Kulig, sanki i narty to tylko niektóre z zimowych aktywności. Nie można też zapomnieć o lepieniu bałwana. Każda z wymienionych wyżej zimowych przyjemności wymaga śniegu, a to oznacza też niską temperaturę. Do takiego wyjścia na zewnątrz trzeba się więc dobrze przygotować i uzbroić w czapkę, szalik i rękawiczki. Leszek przygotował dla Was i Misia wiele ciekawych łamigłówek i rymowanych zagadek związanych z zimą, by poćwiczyć szare komórki. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o łamigłówkach dla dzieci.
Jak narysować śnieżnego bałwana?
Jak narysować śnieżnego bałwana? Foto: PRD

Łamigłówki dla młodszych dzieci powinny uczyć przede wszystkim zapamiętywania rzeczy. Żeby je stworzyć, potrzebujemy zaledwie kilku przedmiotów, takich jak tacki czy chusteczki. Starsze dzieci podczas łamigłówek mogą robić także notatki. Najprostsza według dziadka Ignacego łamigłówka dla dzieci polega na tym, że na tacy kładziemy niewielkie przedmioty, które dziecko ma zapamiętać, następnie dziecko się odwraca, a my zabieramy z tacy niektóre przedmioty i chowamy je pod serwetkę. W tej łamigłówce chodzi o to, żeby dziecko odgadło, jakie przedmioty zniknęły z tacy. 

Posłuchaj
59:03 2023_02_13 11_00_17_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś Leszek i Miś Michaś - Łamigłówki na zimę

Łamigłówki mogą być świetnym urozmaiceniem przyjęć urodzinowych. W jednej z łamigłówek możemy poprosić dzieci, aby usiadły w kółku. Jedno dziecko opuszcza pokój, a drugie ma się schować. Gdy dziecko wejdzie, musi odgadnąć, kogo brakuje. W czasie tej łamigłówki można też skorzystać z podpowiedzi. Można też zgadywać z zamkniętymi oczami, na przykład w zagadkach sprawdzających słuch muzyczny, odgadując poszczególne instrumenty na podstawie brzmienia.  

Jeśli jesteście ciekawi kolejnych łamigłówek, które możecie wykorzystać w zabawie z przyjaciółmi, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji. Zapraszamy!

Audycja: Leszek i Miś Michaś

Prowadzi: Leszek Filipowicz

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 11:00

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 06.02.2023
Godzina emisji: 11:00

Czytaj więcej:
Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce
Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza
Poznajemy czasy średniowiecza [POSŁUCHAJ]

Opis cyklu audycji
Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

W każdym programie nasi bohaterowie zaproponują Wam przepis na super smakołyk, a może także pomysł na zabawę lub kierunek podróży.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Skąd się biorą kolory?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:07
Kolorów wokół nas naprawdę wiele. Powstają one z wymieszanych barw podstawowych – czerwonego, żółtego i niebieskiego. Gdy do otrzymanego koloru dodamy odrobinę białego, będzie on jaśniejszy, czarny zaś sprawi, że kolor się przyciemni. Każdy z kolorów ma wiele odcieni o przeróżnych nazwach. Gdzie najlepiej ich szukać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:05
Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń