Polskie Radio Dzieciom

Praca w drewnie. Czym zajmuje się stolarz, a czym cieśla?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 22:37
Drewno to najstarszy budulec wykorzystywany przez człowieka. Lasy od zawsze dostarczały ludziom bardzo wiele – od pożywienia po materiały potrzebne do życia codziennego. Mieli do tego specjalne narzędzia, którymi z drewna mogli wykonywać przydatne rzeczy – i choć narzędzia zmieniały się na przestrzeni lat – ludzie tworzą z drewna do dziś. Do pracy z drewnem potrzebna jest piła, młotek, śruby, gwoździe i śrubokręt.
Osobą, która pracuje z drewnem jest stolarz lub cieśla.
Osobą, która pracuje z drewnem jest stolarz lub cieśla.Foto: Shutterstock.com

Osobą, która pracuje z drewnem jest stolarz lub cieśla. Praca stolarza polega na wykonywaniu z drewna różnych przedmiotów codziennego użytku i mebli, za to cieśla tworzy większe drewniane konstrukcje, jak domy, stodoły i statki. Cieśla jest też zatrudniany do zrobienia elementów, z których składa się np. dom, a więc do więźby dachowej, okien, drzwi, podłóg, zrębów i innych części trwale związanych z obiektem, a stolarz tworzy rzeczy bardziej ruchome. 

Posłuchaj
59:26 2023_03_20 11_00_24_RadioDzieciom_Mis_Michas.mp3 Leszek i Miś Michaś - Stolarz i drewniane przedmioty

Zarówno stolarz, jak i cieśla musi mieć wiedzę na temat różnych gatunków drewna i umieć oceniać ich jakość, właściwości oraz przeznaczenie. Jeden i drugi musi mieć wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne.  

Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o wyjątkowym cieśli i stolarzu, który potrafił wyczarować z drewna prawdziwe cuda. Mógł zbudować dom, stodołę, schody meble, choć nie miał takich narzędzi, jakie dzisiaj każdy może kupić w specjalnym sklepie, a przy tym wspaniale opowiadał, m. in. o kieracie, cepach i żurawiu i o tym opowiedział również Michasiowi dziadek Ignacy. 

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi: Leszek Filipowicz
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 11:00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Pójść za ciosem i wyłożyć karty na stół. Miś Michaś i Smok Adaś w obliczu przenośni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 10:10
Miś Michaś i smok Adaś wyjeżdżają na wakacje nad jezioro, a to oznacza, że muszą się spakować. Czy na pewno wszystko zabrali? Przekonacie się słuchając audycji Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miś Michaś, smok Adaś w poszukiwaniu miejsca w którym zawsze świeci słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 08:34
Miś Michaś i smok Adaś zastanawiają się, czy istnieje miejsce, w którym zawsze jest piękna pogoda. To, że bywa tak w bajkach, nie oznacza przecież, że jest tak naprawdę. Więc istnieje? A może zostało wymyślone? I dlaczego Leszek i Wojtek czekają, aż Michaś i Adaś pójdą spać? Czyżby przyszedł czas na niespodziankę z okazji końca wakacji? Przekonacie się słuchając "Współpracowni Misia Michasia i smoka Adasia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne i ich zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:00
Biały niedźwiedź nazywany jest niedźwiedziem polarnym. To gatunek dużego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Chociaż świetnie radzi sobie na lądzie, miś polarny postrzegany jest jako ssak morski, bo ma ścisłe związki z morzem. Niedźwiedź polarny w dużej mierze prowadzi morski tryb życia, a jego długie, zwężające się ciało nadaje mu opływowy kształt, który pomaga w pływaniu. W audycji "Poranek" w PRD poznamy ciekawostki o niedźwiedziu  - ile waży, jaki jest duży, gdzie mieszka, jak długo żyje i czym się żywi.
rozwiń zwiń