Polskie Radio Dzieciom

7 lipca Światowy Dzień Czekolady

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 11:00
7 lipca obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Tego dnia w Popołudniku porozmawiamy o tym, skąd się wzięła czekolada, co można z niej zrobić, w jakich odsłonach występuje i jak to się dzieje, że poprawia humor.
Światowy Dzień Czekolady 7.07. - ciekawostki o czekoladzie w PR Dzieciom
Światowy Dzień Czekolady 7.07. - ciekawostki o czekoladzie w PR DzieciomFoto: Shutterstock

Początków czekolady należy upatrywać jeszcze przed naszą erą. Pierwotnie ziarna kakaowca były czczone i uznawane za dar od boga, przez pewien czas stanowiły środek płatniczy, a na picie napoju czekoladowego mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. 

Posłuchaj
59:06 2023_07_07 16_00_11_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Światowy Dzień Czekolady_Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 7 lipca godz. 16:00

W Europie kakao zaczęło być znane za sprawą wypraw Krzysztofa Kolumba i szybko zyskało na popularności. Mimo to musiało minąć wiele lat, zanim powstała czekolada w formie tabliczek, jaką znamy dzisiaj.

Najzdrowszą czekoladą jest czekolada gorzka. To właśnie ona ma w sobie najwiecej kakao, a tym samym magnezu, żelaza, wapnia, potasu, fosforu i cynku. Czekolada potrafi też poprawić nastrój - spożywanie jej z umiarem może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu.

Więcej o nich, a także o historii czekolady i o tym, skąd się bierze kakao będziecie mogli posłuchać w audycji Popołudnik na antenie Polskiego Radia Dzieciom w najbliższy piątek 7.07 od godziny 15:00. Zapraszamy!

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Godzina emisji: 15.00-17.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 13:45
Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plażowy parasol - ciekawostki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 16:14
Wiedzieliście, że pierwotnie parasol został stworzony, by chronić przed słońcem? Choć obecnie częściej kojarzy się z deszczem, wciąż wykorzystywany jest w słoneczną pogodę, np. na plaży. Parasol był znamy już w czasach starożytnych, ale nie mógł go mieć każdy, ponieważ symbolizował władzę. Zanim stał się powszechnie dostępny, musiało minąć wiele, bo aż kilka tysięcy lat. W Rzymie robiono je ze skóry, w Chinach z natłuszczonego papieru i jedwabiu i zdobiono pięknymi malowidłami. A co z parasolami w Europie?
rozwiń zwiń