Polskie Radio Dzieciom

"Ważna jest wspólnota". Ludowe pieśni i zabawy zespołu Kukaj Kukawko!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 19:15
- Jestem za każdym razem zaskoczona, jak żywo na muzykę i śpiew reagują dzieci. Gdy przedstawiamy dawne ludowe pieśni, często w gwarze, dzieci są zachwycone, chcą tego słuchać i często zapraszamy je do wspólnego śpiewania (…). W lesie z dziećmi szukamy echa albo robimy orkiestrę leśną, gdzie instrumentami okazują się patyki czy kamienie. To żywa muzyka - mówiła Dominika Oczepa z zespołu Kukaj Kukawko!
Zespół Kukaj Kukawko w studiu Polskiego Radia Dzieciom. Od lewej: Witold Zalewski, Patrycja Kuczyńska, Dominika Oczepa, wraz z gospodarzem audycji Jackiem Zawadą
Zespół Kukaj Kukawko! w studiu Polskiego Radia Dzieciom. Od lewej: Witold Zalewski, Patrycja Kuczyńska, Dominika Oczepa, wraz z gospodarzem audycji Jackiem Zawadą Foto: Polskie Radio Dzieciom

Patrycja Kuczyńska gra na zrobionej przez siebie basetli i bębnach, Dominika Oczepa gra na skrzypcach, śpiewa i jednocześnie animuje zabawy. Witold Zalewski produkuje muzykę i filmy, a gra na wszystkim, co mu wpadnie w ręce, w zespole głównie na akordeonie i piszczałkach - oto zespół Kukaj Kukawko!

Wspólnie tworzą energetyczny skład pasjonatów folkloru, etnografów i animatorów zabaw dziecięcych. - W naszej działalności ważne jest spotkanie, wspólnotowość niezależna od wieku, czyli wielopokoleniowa. Dla nas bardzo ważne jest, aby na koncertach się zintegrować, wspólnie powygłupiać, powyginać, a muzyka jest tu tak naprawdę przy okazji - mówiła Patrycja Kuczyńska.

- Wspólnotowość, o której mówimy, była obecna na wsi, w kulturze tradycyjnej, zanim pojawiło się tam radio czy telewizja. Ludzie się spotykali w domach i pracując np. przy kołowrotkach czy darciu pierza, opowiadali sobie historie, śpiewali pieśni. Tego brakuje dzisiaj, bycia razem, brakuje czasu na spotkanie, bawienie się tym wspólnym byciem. My to chcemy zaproponować, także podczas występów w salach koncertowych, ale i przedszkolach - dodał Witold Zalewski.

Posłuchaj
58:22 2023_11_23 16_01_08_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 23 listopada godz. 16.01

KLIKNIJ I SŁUCHAJ AUDYCJI!

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 15.00

Audycja "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku w godz. od 15.00 do 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców.

Można złapać zająca, ale także katar, kogoś za rękę, czy złapać się czegoś, żeby się podeprzeć i sobie pomóc. Z naszej Listy Przebojów wiemy też, że można złapać nutkę!

Zobacz także
Czytaj także

Co można złapać? 

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:00
Złapać można katar, zająca albo kogoś za rękę. Można też złapać się czegoś, żeby się podeprzeć i sobie pomóc. W "Popołudniku" Polskiego radia Dzieciom porozmawiamy o wszystkim co można lub czego można się złapać. Łapcie czas i słuchajcie naszej audycji od 15.00 do 17.00. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to jest kinematografia i jak powstała?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 10:00
Równo 127 lat temu bo 14.11.1896 w Teatrze Miejskim w Krakowie odbył się drugi na ziemiach polskich pokaz filmowy z wykorzystaniem aparatury braci Lumière. Pierwszy miał miejsce 18 lipca w Warszawie na aparaturze edisonowskiej. O początkach polskiej kinematografii powiedzieliśmy w "Popołudniku" Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie stracić orientacji w terenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 11:00
Istnieje wiele różnych urządzeń, które pomagają wskazywać kierunek, zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne, oparte na zaawansowanej technologii: kompas, busola, GPS i mech po północnej stronie drzewa. O tym jak nie stracić orientacji w terenie porozmawiamy w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Popołudnik" od godziny 15.00.
rozwiń zwiń