Polskie Radio Dzieciom

Co wspólnego mają ze sobą: mewa srebrzysta bóbr, batalion drapieżny i bielik? Wiedzą to uczestnicy Dzikiej Odysei

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 12:45
Dzika Odyseja Ekspedycja Odkrywców 2024-2025 trwa, a tym razem jej uczestnicy wrócili z Wolina. W "Popołudniku" opowiedzieli zaś nie tylko o swoich wrażeniach, ale też o pewnym spostrzeżeniu. Każdy Park Narodowy ma swój symbol - skąd się on wziął i do czego nawiązuje? Wyjaśnili to w audycji Krystian Tyrański i Franek goście Jacka Zawady.
Odkrywamy Woliński Park Narodowy
Odkrywamy Woliński Park NarodowyFoto: PR

Zapraszamy w podróż, która prowadzi po najdzikszych rejonach naszego kraju. To już czwarty Park Narodowy, który postanowili odwiedzić młodzi odkrywcy, uczestnicy Dzikiej Odesei. Najpierw wyruszyli oni ze swoim przewodnikiem p. Elżbietą Waliszewską – Lorent z Wolińskiego PN na niezapomnianą wyprawę w teren. Trasa: Parking - Droga Żubrowa - Żubrowisko – Kawcza Góra – plaża z klifami - Wzgórze Zielonka, była nie lada wyczynem dla rodzinnych zespołów ekspedycyjnych, którzy zrobili w sumie 18 241 kroków!

W swojej korespondencji w Wolińskiego Parku Narodowego Franek, mały reporter Polskiego Radia Dzieciom, opowiedział o kilku przygodach w jakich uczestniczył oraz o zwierzętach jakie spotkał, m.in dzikach, jeleniach i bielikach. - Musicie wiedzieć, że bielik to nie orzeł - powiedział mały odkrywca. Zaś Krystian Tyrański dodał, że jest do niego podobny, ale są też pewne różnice w jego wyglądzie, np. to że na szponach nie ma piór, czyli takich skarpetek, które przeszkadzałyby mu w polowaniu na wodne zwierzęta. Poza tym jest cały brązowy i ma biały ogon - uzupełnił Krystian Tyrański.

W audycji podróżnicy opowiedzieli też o symbolach kolejnych Parków Narodowych, czyli zwierzętach które możemy znaleźć na poszczególnych znakach i pieczątkach tych miejsc. - Byliśmy już w czterech niezwykłych Parkach: Słowińskim, Wigierskim, Biebrzańskim i Wolińskim, gdzie symbolami są kolejno: mewa srebrzysta bóbr, batalion drapieżny i bielik - powiedział Krystian Tyrański, a Franek zaprosił wszystkich do wspólnej przygody i odkrywania kolejnych przyrodniczych miejsc na mapie Polski.

- Czy jest możliwe zwiedzenie 23 parków narodowych w 23 miesiące? Tak, jest to możliwe i nawet mamy dowód w sprawie bo są rodziny, które dokonały tego i mamy to udokumentowane w rodzinnych dziennikach ekspedycyjnych bo była to ekspedycja pionierów - powiedział Krystian Tyrański dodając, że na stronie dzikaodyseja.pl przeczytać można wpisy blogowe odkrywców i filmy, które nagrywali. Były dzieci, które wysyłały raporty radiowe i to również można w Polskim Radiu Dzieciom odnaleźć.

Więcej o przygodach uczestników Dzikiej Odysei w można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
37:42 2024_05_14 15_00_04_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Woliński Park Narodowy oczami Małych Odkrywców

Odkrywamy Woliński Park Narodowy Odkrywamy Woliński Park Narodowy

Odkrywamy Woliński Park Narodowy Odkrywamy Woliński Park Narodowy

Odkrywamy Woliński Park Narodowy Odkrywamy Woliński Park Narodowy

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Krystian Tyrański i Franek
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Ciekawostki o arbuzach w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 13:32
Arbuz to owoc uwielbiamy przez dzieci. Jest słodki i ma bardzo przyjemny, świeży zapach. W upalne dni smakuje najlepiej i można się nim nasycić i nawodnić. Arbuz, inaczej kawon - o idealna ma w sobie dużą zawartość wody. Jest też bogaty w witaminy A i E. Co jeszcze ma w sobie arbuz i w jaki sposób można go podać, aby jeszcze bardziej cieszył oczy dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 12:08
Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzika Odyseja". Zwiedzamy Ojcowski Parki Narodowy i Poleski Park Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 17:10
Gościem "Jedynki Dzieciom" był Krystian Tyrański - podróżnik, miłośnik dzikiej przyrody, twórca Dzikiej Odysei - niezwykłego przedsięwzięcia, które łączy przyrodę, ekspedycję, a przede wszystkim rodzinne wspomnienia. Przemierzyliśmy już prawie wszystkie parki narodowe - gdzie byliśmy tym razem? 
rozwiń zwiń