Polskie Radio Dzieciom

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
Wścibscy w teatrze Groteska w Krakowie
"Wścibscy" w teatrze Groteska w KrakowieFoto: mat. pras.

Od roku 1999 Dorota Gellner jest laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, w 2005 roku otrzymała zasłużony Order Uśmiechu, za zasługi dla kultury dziecięcej odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis i Medalem "Serce Dziecku". Jej książki znajdują się na liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, a już 22 października w krakowskim Teatrze Groteska będzie można podziwiać sztukę Lecha Walickiego pod tytułem "Wścibscy" stworzoną na podstawie jednej z książek Doroty Gellner.

Posłuchaj
60:00 2022_10_16 17_00_17_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka "Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

- Moim marzeniem jest, żeby teatry sięgały po teksty moich książek, bo praktycznie wiele z nich nadaje się w większości na scenę – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dorota Gellner – To są właściwie takie gotowe scenariusze. 

Spektakl "Wścibscy" rozprawia się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Owa satyra to nie tylko komediowa forma, ale też źródło prawd na temat nas samych. W tej zabawie tekstem, gestem, lalką i rekwizytem poznajemy czteroosobową rodzinę, której życie pełne przeciętności zmienia się nie do poznania po wizycie pewnego niespodziewanego Wścibskiego gościa.

"Wścibscy" to przedstawienie dla wszystkich, zarówno młodszych, jak i tych najstarszych. Więcej na temat spektaklu w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja "Kulturoteka"  

Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Dorota Gellner - autorka
Data emisji: 16.10.2022
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:28
Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 10:10
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wścibscy" - relacja z Teatru Groteska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 23:12
Za nami pierwsza w tym sezonie premiera w krakowskim teatrze Groteska. Na scenie "rozgościli się "Wścibscy”. Spektakl rozprawił się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Jak wyglądały przygotowania do spektaklu i ostatnie próby? Co dzieje się na co dzień w pracowni plastycznej i krawieckiej? Jak wygląda montaż scenografii?
rozwiń zwiń