Polskie Radio Dzieciom

"Wścibscy" - relacja z Teatru Groteska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 23:12
Za nami pierwsza w tym sezonie premiera w krakowskim teatrze Groteska. Na scenie "rozgościli się "Wścibscy”. Spektakl rozprawił się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Jak wyglądały przygotowania do spektaklu i ostatnie próby? Co dzieje się na co dzień w pracowni plastycznej i krawieckiej? Jak wygląda montaż scenografii?
Wścibscy w teatrze Groteska w Krakowie
"Wścibscy" w teatrze Groteska w KrakowieFoto: Mariusz Süss

Z premierą spektaklu „Wścibscy” związany jest konkurs „Wścibskie Lalki”, który poprzedził przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Był adresowany do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Nieprofesjonalne pomysły i kilkudniowa praktyka w przelewaniu ich na kartkę były dodatkowymi atutami. Ponadto, jeżeli uczestnicy konkursu lubili teatr, warzywa i owoce, byli wręcz idealnymi kandydatami na autora „Wścibskich Lalek” do „Wścibskich” – spektaklu, który dzieci mogły tworzyć razem z teatrem Groteska. 


Posłuchaj
59:04 2022_10_23 17_00_26_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Relacja z Teatru Groteska - przygotowania do spektaklu i ostatnie próby przed premiera "Wścibskich".

 

"Wścibscy" w Teatrze Groteska w Krakowie

"Wścibskie Lalki" to coś więcej niż konkurs plastyczny, ponieważ najlepsze pomysły laureatów zostały zrealizowane. Postacie wymyślone przez małych projektantów naprawdę zagrali w przedstawieniu, a ich autorzy dostali w nagrodę kopię swojej lalki, a wcześniej – zaproszenie na premierę. Twórcy spektaklu poszukiwali psa, kotka, osy, żuczka i kwiatu słonecznika na łodydze. W konkursowym menu znalazły się też jabłko i cztery warzywa: por, cebula marchewka i pietruszka. Organizatorzy konkursu dostali prawie czterysta wspaniałych projektów lalek od utalentowanych młodych artystów i artystek. 

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda produkcja spektaklu od kulis, koniecznie wysłuchajcie załączonej audycji. Zapraszamy!

"Wścibscy" w Teatrze Groteska w Krakowie

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 11:34
Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:28
Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 10:10
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
rozwiń zwiń