Polskie Radio Dzieciom

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 20:10
W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
Grzegorz Kasdepke gościem Kulturoteki w PR Dzieciom_1.01.2023
Grzegorz Kasdepke gościem "Kulturoteki" w PR Dzieciom_1.01.2023Foto: PR

Nowy Rok w "Kulturotece" spędziliśmy w towarzystwie Grzegorza Kasdepke.

Autor książek opowiadał m.in. o swoich pisarskich inspiracjach i warsztacie pisarskim. - My, autorzy książek dla dzieci i tekstów literackich bardzo często posługujemy się rodzajem karykatury do opisu postaci. Słowo karykatura kojarzy się z wyśmiewaniem, ale tak naprawdę to podkreślenie charakterystycznych cech postaci, tak by wzbudzały pewną sympatię (...). Można karykaturę narysować, ale można ja napisać. To zresztą bardzo interesujące zadanie dla uczniów, fajna zabawa, która premiuje spostrzegawczość, umiejętność takiego opisania kogoś, żeby napisać prawdę, ale w taki sposób, by nie zrobić przykrości, to duża sztuka - mówił Grzegorz Kasdepke.

- W moich książkach korzystam także z własnych doświadczeń, pojawiają się tam postaci z mojej rodziny. To dla mnie zawsze mrożąca krew żyłach chwila, gdy muszę się skonfrontować, spotkać z taką opisana osobą, spojrzeć jej w oczy aby dostrzec czy aprobuje to, co o niej napisałem, czy wręcz przeciwnie, uważa, że to jest skandal i wcale nie jestem taki zabawny jak sądzę - mówił gość audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania załączonej rozmowy!

Posłuchaj

58:53 2023_01_01 17_00_03_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom_Kulturoteka 1 stycznia godz. 17:00

Audycja: Kulturoteka

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Grzegorz Kasdepke - autor książek

Data emisji: 1.01.2023

Godzina emisji: 17:00.

Czytaj dalej:

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
rozwiń zwiń