Polskie Radio Dzieciom

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:39
Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Anna Ługowska - Latający Teatr Stuki Ciała
Anna Ługowska - Latający Teatr Stuki CiałaFoto: PR

Przedstawienia Latającego Teatru Sztuki Ciała są dla każdego. Widzami spektakli dla "najnajów" są nawet półroczne maluszki. Dominują przedstawienia familijne, w których każdy znajdzie coś dla siebie, również dorośli. Bardzo ważną częścią działania teatru jest to, co można dotknąć. – Doświadczenie jest nawet ważniejsze niż to, co widzimy – mówiła o teatrze sensorycznym Anna Ługowska – Sztuka Ciała to sposób wyrażania się i opowiadania bez użycia słów, za to z użyciem gestu, tańca, ruchu, czasem cyrku, czasem żonglerki, ale przede wszystkim mimiki, gestu i tego wszystkiego, co możemy opowiedzieć o emocjach, przeżyciach, nie mówiąc.  

Posłuchaj
59:53 2023_07_30 17_00_01_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała_Kulturoteka 30 lipca godz. 17:00

Nie bez znaczenia dla Latającego Teatru Sztuki Ciała była pantomima. – Tutaj w pantomimie bardzo lubimy się bawić zatrzymywaniem, zwalnianiem i przyspieszaniem czasu. Zatrzymujemy czas czasami, a bardzo często używamy zwalniania lub przyspieszania – wyznała aktorka – Kilka lat temu zobaczyliśmy w owadach cały nieodkryty wcześniej świat, a co jeszcze ciekawsze, zobaczyliśmy samych siebie w tych owadach, zobaczyliśmy w nich nasze wady, zobaczyliśmy ich relacje i zobaczyliśmy nasz pomysł na siebie. 

Przyroda odgrywa istotną rolę w działalności Latającego Teatru Sztuki Ciała, jednak nie są to spektakle typowo ekologiczne. – Staramy się pokazać ten świat roślin, zwierząt, teraz owadów pod lupą, pokazać ich marzenia, emocje, problemy – podkreśliła Anna Ługowska. W spektaklu „Polowanie na owady” główny bohater szuka motyla niewidzialnego. Czy uda mu się go znaleźć?

Więcej o spektaklu „Polowanie na owady”, działalności Latającego Teatru Sztuki Ciała oraz pantomimie w audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: "Kulturoteka"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Anna Ługowska - aktorka, współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała
Data emisji: 30.07.2023
Godzina emisji: 17:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców.

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Bomba Banda". Rozmowa z Marią Holką - autorką audioserialu 

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 14:15
Kret Albin, pies Onufry, mieszkający w szopie nietoperz Ignacy, kot Pafnucy, kura Gosia i rybka Nula zamieszkująca przydomowy staw, która w wodzie wcale nie czuje się jak ryba. Ta ciekawa kompania ma wielką moc rozwiązywania problemów, niesienia pomocy potrzebującym, podnoszenia na duchu i zarażania śmiechem. W "Kulturotece" zagościła Maria Holka, która doskonale ich zna, a także wie, gdzie można ich "spotkać". "Bomba banda" to jej najnowszy projekt adresowany do młodej publiczności, Jest to drugi siedmioodcinkowy audioserial utrzymany w duchu pierwszego, opowiadającego o zbyt wolnym ślimaku z za dużą skorupą i poplątanej dżdżownicy "W krainie wysokich traw". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 11:30
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
rozwiń zwiń