X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Niedźwiadek". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 08:26
Tym razem w ramach cyklu "Dzieci bliżej historii" Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na opowieść o ostatnim dowódcy Armii Krajowej, gen. Leopoldzie Okulickim, ps. Niedźwiadek.
Kadr z nagrania słuchowiska Niedźwiadek
Kadr z nagrania słuchowiska "Niedźwiadek"Foto: Polskie Radio

czytaj więcej
Gen. Okulicki 1200 NAC.jpg
Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Choć jego najbardziej znane losy wiążą się z II Wojną Światową, konspiracją, oporem antykomunistycznym i tzw. "procesem szesnastu", gen. Okulicki był niewątpliwie postacią o wiele bardziej złożoną i wielobarwną. Jego zdolności przywódcze, wigor i stanowczy charakter, a także błyskotliwy umysł, pozwoliły mu na szybką karierę wojskową, którą łączył ze swymi licznymi pasjami, przede wszystkim piłką nożną.

W chwili wybuchu II Wojny Światowej, gdy zaczynała się jego najśmielsza, najbardziej znana, ale i ostatnia życiowa przygoda, był 41-letnim podpułkownikiem. Zmarł najprawdopodobniej w Wigilię Bożego Narodzenia 1946 r. w moskiewskim więzieniu.

Bohaterowie słuchowiska – Zuzia, Karolina i Antek – próbują zaproponować gen. Leopolda Okulickiego jako nowego patrona dla swojej szkoły. Z tej okazji odwiedzają Muzeum Armii Krajowej, rozmawiają ze swoimi rodzicami i dziadkami, a także przeszukują swoje domowe biblioteczki. Być może ten sławetny ostatni dowódca AK będzie miał okazję stać się dla nich kimś więcej, niż tylko nowym patronem szkoły.

***

Jakub Domoradzki "Niedźwiadek"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizator dźwięku: Maciej Kubera, opr. muz. Renata Baszun

Obsada: Janek Szydłowski, Małgosia Prochera, Kasia Wincza, Przemysław Bluszcz, Piotr Bajtlik, Dorota Landowska


Posłuchaj
21:40 PR1_MPLS 2020_07_26-18-09-34.mp3 Jakub Domoradzki "Niedźwiadek" (Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii" (Jedynka)

 

Słuchowisko (które wyemitowaliśmy w niedzielę 26.07 po godz. 18.00) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj więcej
dziecko radio 1200.jpg
"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.

 W cyklu „Dzieci bliżej historii” podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 2, 15 i 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

kh

Zobacz także

Czytaj także

Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
rozwiń zwiń