X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Królik - zwierzę żyjące blisko człowieka od tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:18
Królik to ssak z rodziny zającowatych. Ulubione miejsca w których się osiedla ze swoją rodziną to łąki, trawiaste pagórki i pastwiska. Chętnie żeruje na obrzeżach lasu. Żywi się roślinami, młodymi pędami, liśćmi i trawą. Mieszka w koloniach, kopie nory, prowadzą do nich bardzo długie korytarze połączone ze sobą w podziemną sieć, z kilkoma wejściami. Jest to doskonała ochrona przed wrogami! Łatwo wymknąć się niepostrzeżenie lub zniknąć nagle pod ziemią tuż przed nosem drapieżnika. Zapraszamy do wysłuchania audycji o niełatwym losie królików.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Królik większą część życia spędza w swojej kolonii. Nie oddala się zbytnio od nor. Ma  bardzo dobry wzrok i słuch. Jest dość ostrożny i płochliwy. W razie niebezpieczeństwa króliki ostrzegają się nawzajem głośnym tupnięciem tylnej kończyny o ziemię, po czym chowają się. Są one zwierzętami towarzyskimi i bardzo pokojowymi - nie zaobserwowano walk nawet między samcami. Nie zapadają też w sen zimowy.
Zimą żywią się suchymi trawami, bulwami roślin wygrzebanymi z ziemi oraz korą i pędami drzew. W obrębie tej rodziny pośród dziko żyjących najpopularniejsze na Ziemi są zające bielaki, żyjące na dalekiej północy Europy i Azji, zające szaraki - znane także z naszych łąk i pól, oraz króliki europejskie, które rozprzestrzeniły się na niemal wszystkie kontynenty świata. Zwierzęta te zostały oswojone jeszcze w starożytnym Rzymie. Dzisiejszy królik hodowlany pochodzi od królika dzikiego, który początkowo zamieszkiwał jedynie Półwysep Iberyjski i część Afryki Północnej. Z czasem w hodowlach zaczęły powstawać różne odmiany w tym w popularnych sklepach zoologicznych króliki miniaturowe.

Posłuchaj
55:12 26.09. Opowieści - króliki.mp3 Królik - zwierzę żyjące blisko człowieka od tysięcy lat (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_26.09.2020.

Jednak dziki królik towarzyszył człowiekowi od tysiącleci. W niektórych kulturach ma szczególne znaczenie i jest bohaterem wielu ludowych opowieści. Zapraszamy na wędrówkę śladami tego uroczego zwierzaka.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 26.09.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja języki obce
Zobacz także

Czytaj także

Nauka języka angielskiego - kiedy zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 23:57
Wraz z początkiem roku szkolnego rodzice niekiedy gubią się w gąszczu coraz to nowych kursów i lekcji dla swoich dzieci. Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka by przyniosły jak najwięcej korzyści? Jak skutecznie uczyć języka obcego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Czy widzieliście London Eye?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 20:00
Jeden z czasów przeszłych, którymi dzisiaj się zajmiemy, ma połączenie z teraźniejszością, drugi zaś odnosi się wyłącznie do przeszłości. Warto wiedzieć, kiedy ich używać.
rozwiń zwiń