X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Pilotka" - każdy może być kim chce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:15
Astronautka, agentka, strażaczka, tramwajarka i inne matki PRL... "Poławiacze Pereł" to wydawnictwo małe, niszowe, ale rozpoznawalne na rynku czytelniczym - sięgające po znakomite książki dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Zamierzeniem “Poławiaczy” jest prezentować książki uniwersalne, ponadczasowe. W "Kulturalnej strefie” Martyna Chuderska rozmawiała o książce „Pilotka”.
Audio
  • O serii nowoczesnych książek dla dzieci w rozmowie z Dominiką Żukowską i Piotrem Wawrzyniukiem (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_26.01.20.
Tramwajarka Piotr Warwrzyniuk
"Tramwajarka" Piotr WarwrzyniukFoto: mat. prom.

"Pilotka" to seria nowoczesnych książek dla dzieci. Każdy tom opowiada o 12 zawodach rzadko wykonywanych przez kobiety. - Żeby te zawody doreprezentować i żeby pokazać, że każdy może być, kim chce - tłumaczy Dominika Żukowska z "Poławiaczy Pereł".
- To główna idea, która nam przyświecała. Chcieliśmy zachęcić, otworzyć horyzonty, pokazać, że dziecko wybierając kiedyś swoją drogę zawodową może się mierzyć ze swoimi talentami, a nie z oczekiwaniami społecznymi - dodaje wydawczyni. Czemu właśnie “wydawczyni” a nie wydawca? Ponieważ “Poławiacze pereł” stawiają na żeńskie końcówki w języku polskim.
Formy językowe użyte w wydaniach książek były konsultowane z profesorem Mirosławem Bańko, żeby uściślić, że są użyte poprawnie. Czemu mają służyć te językowe zabiegi? Ponieważ - jak przekonuje gość Martyny Chuderskiej - im częściej będziemy używać w nazwach zawodów końcówek żeńskich, tym bardziej przekonamy dziewczynki, że one też mogą te zawody wykonywać. I trzeba pamiętać, że moda na żeńskie końcówki w języku polskim panowała już sto lat temu - w dwudziestoleciu międzywojennym. Potem zanikła. Może teraz powróci?

Książki wydane w dziecięcej serii "Pilotka" - jak choćby "Kosmonautka" Piotra Wawrzeniuka - doczekały się już wielu wyróżnień - w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i nominacji dla najlepszej książki dla dzieci roku 2014. Na internetowej stronie wydawnictwa czytamy: "Warto przygotować w naszej świadomości, ale też i w języku polskim, miejsce dla pracujących kobiet. Warto też pokazać dzieciom, że mogą podążać za swoimi marzeniami!" 

W audycji usłyszymy też rozmowę z autorem - Piotrem Wawrzyniukiem, o procesie twórczego pisania limitowanej książki "Tramwajarka i inne matki PRL". Będzie też mowa o planowanym tomie serii - poświęconemu zawodom męskim. Zmiany w zawodach kobiecych sprawiają też, że następują również zmiany w zawodach wykonywanych przez mężczyzn.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 26.01.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Historia książki i Audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dba o słuch melomanów, uczy dobrych dźwięków - Filharmonia Szczecin i jej wszechstronna misja

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma wiele pomysłów na to, jak zaprzyjaźnić dzieci z muzyką klasyczną. Placówka podejmuje bardzo szerokie działania edukacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recytuj z Warszawską Syrenką!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
Do tego konkursu od lat przystępują tysiące dzieci. Natomiast do ścisłego finału dostaje się około 200 osób. W tym roku zapewne będzie podobnie. Zatem 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" czas zacząć!
rozwiń zwiń