Polskie Radio Dzieciom

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:00
Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Pippi Lngstrump - próba w teatrze H.CH. Andersena w Lublinie
Pippi Långstrump - próba w teatrze H.CH. Andersena w LublinieFoto: Tomasz Tylus

Historię o piegowatej rezolutnej dziewczynce, która ma własne zasady postępowania, pisarka Astrid Lindgren wymyśliła 80 lat temu na prośbę swojej córki. "O czym mam opowiadać?" - wspominała tę chwilę autorka, "O Pippi Langstrumpf" - poprosiła ją wtedy córka.  Historię, która wtedy powstała znają dzieci na całym świecie. 

Opowieść o dziewczynce z polska nazwanej "Pipi Pończoszanką" 29 maja b.r. wystawił na swojej scenie lubelski teatr im. Hansa Christiana Andersena. O tym, jakie emocje towarzyszą ponownemu otwarciu scen teatralnych po długiej pandemicznej przerwie, opowiedział w "Kulturalnej Strefie" dyrektor tego teatru - Krzysztof Rzączyński. Zdradził też jaka będzie lubelska Pipi. - Będzie bardzo szczera, ale nigdy nie złośliwa. Ona nazywa tylko rzeczywistość po imieniu i dlatego jest spontaniczna - tłumaczył reżyser.

Posłuchaj
59:35 2021_05_23 21_00_01_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 23 maja godz. 21:00

Premiera lubelskiego spektaklu odbyła się w sobotę 29 maja o 17.00. Wśród widowni zasiała dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska i reporterka stacji Julia Rozbiecka. W niedzielę, w audycji "Kulturoteka", o godz. 17.00, Polskie Radio Dzieciom nadało relację z tego wydarzenia. 


Posłuchaj
58:43 2021_05_30 17_00_13_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Relacja z premiery spektaklu "Pippi Långstrump" Kulturoteka 30 maja godz. 17:00

 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 23.05.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Krzysztof Rzączyński
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Pippi Långstrump 
Astrid Lindgren
TWÓRCY
Tekst: Astrid Lindgren
Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Muzyka oryginalna: George Riedel
Muzyka do piosenki tytułowej: Jan Johansson
Tłumaczenie i teksty piosenek: Katia Czarna
Aranżacja i produkcja muzyczna: Michał Kowalski
Scenografia i kostiumy: Marta Kuliga
Choreografia: Inga Pilchowska
Światła: Karolina Gębska
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Greinert
Projekty graficzne: Kamil Filipowski

OBSADA

Natalia Sacharczuk - Pippi Långstrump / Łukasz Staniewski – Tommy / Katarzyna Staniewska – Annika / Kinga Matusiak-Lasecka – Annika / Wioletta Tomica - Pani Settergren oraz Pani Långstrump / Gabriela Jaskuła - Nauczycielka / Maryla Wąsiel - Pani Prysselius / Bożena Dragun - Pani Granberg / Konrad Biel - Złodziej Dunder / Piotr Bublewicz - Złodziej Bloom / Kacper Kubiec - Policjant Klang / Bartosz Siwek - Policjant Larsson / Jacek Dragun - Kapitan Långstrump / Adam Organista  - Dyrektor Cyrku oraz Pirat / Bogusław Byrski - Mocny Adolf oraz Pirat / Daniel Lasecki - Uczeń oraz Pirat/ Roma Drozdówna - Sprzedawczyni Słodkości / Ilona Zgiet - Sprzedawczyni Zabawek oraz Piratka.

Każdy z nas sięgając do swojego dzieciństwa widzi tę roześmianą dziewczynkę z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami. Pippi, szwedzka dziewięciolatka jest ikoną dziecięcego świata pełnego niepohamowanej wolności, skłonności do fantazjowania, przekraczania zakazów i badania granic. Książki o tej dziewczynce stały się jednym z największych bestsellerów wszechczasów przetłumaczonych na pięćdziesiąt języków.

Spektakl będzie opowiadał o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i wpuszcza do niego żywiołową, dziecięcą energię.

Pippi robi to na co ma ochotę, czuje swoją siłę, możliwości i marzy o tym, żeby stale coś się działo. Obnaża także hipokryzję ludzi dorosłych, którzy myślą tylko o tym, by dziecko jak najszybciej przemienić w dorosłego formatując je do bliżej nieistniejących ideałów.

Dlatego chcemy, aby ten spektakl bardzo mocno stał po stronie małych ludzi i poszanowania ich indywidualności.

Pippi jest inna niż wszyscy i chce taka być. Bycie taką wprowadza trochę koloru do ułożonej i spokojnej społeczności. Dziewczynka rozbija dotychczasowy ład przystawiając lustro dorosłym i rówieśnikom, by coś im uświadomić.

Tu możemy również doszukać się wątków współczesnych, kiedy na powierzchnię wypływają siły nastawione na brak tolerancji, wrogość wobec obcego.

To będzie spektakl dla dzieci i dorosłych, z buntowniczą energią, tryskający humorem, muzyką i śpiewem. Spektakl zabawny, ale również pochylający się nad wrażliwością, mądrością dziecka i jego samotnością w świecie dorosłych. 

REALIZATORZY
Asystentka reżysera: Gabriela Jaskuła
Asystent choreografki: Piotr Bublewicz
Inspicjent: Arkadiusz Sławek
Realizatorzy świateł: Michał Kupczyński
Realizatorzy dźwięku: Kamil Błaszczak, Tomasz Nowakowski
Zdjęcia: Tomasz Tylus

Polskie Radio Dzieciom jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren. 

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:23
Pisarz, dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Jego teksty publikuje wydawnictwo: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:25
Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
rozwiń zwiń