Polskie Radio Dzieciom

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:00
Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
Cezary Harasimowicz gościem Martyny Chuderskiej w audycji Kulturalna strefa w PR Dzieciom.
Cezary Harasimowicz gościem Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturalna strefa" w PR Dzieciom.Foto: PR

- Jest to książka, która powstała z inspiracji wydarzeniami, które miały miejsce w 2019 roku, kiedy przez Polskę przejeżdżał nielegalny transport tygrysów zatrzymany na polsko-ukraińskiej granicy.

Tygrysy były przeznaczone do eliminacji, były zagłodzone, oczy pełne bólu i cierpienia, ciała również. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy uratowali te tygrysy i o tym jest ta książka – o potrzebie pomocy - wyznał na antenie Polskiego Radia Dzieciom autor - Głównym tematem jest wolność.  

Posłuchaj
59:42 2022_11_13 21_00_05_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Tygrys" - opowieść o wolności. Jakie ograniczenia zamykają nas w klatkach?_Kulturalna Strefa 13 listopada godz. 21:00

 

Tytułowy bohater książki urodził się w niewoli, był zmuszany do nieludzkiej pracy w cyrku, był szturchany, bity, krzywdzony, a przede wszystkim – nie zaznał wolności. Tigre, będąc gwiazdą cyrku Paradiso, świat, życie i niebo widział zza krat klatki. W końcu trafił do transportu, gdzie wraz z innymi zwierzętami jest wieziony na śmierć. – Tygrys snuje refleksje dotyczące świata ludzi, ale jednocześnie

w pewnym momencie stara się pomóc swoim pobratymcom. Właściwie dzięki niemu jest zorganizowana pomoc – mówił w Kulturalnej Strefie Cezary Harasimowicz.

- Myślę, że każdy z nas ma jakąś klatkę, z której nie może się wydobyć. Czasami są to ograniczenia narzucone z zewnątrz, a czasami są to ograniczenia narzucone przez nas samych. To mogą być kompleksy, to może być nienawiść, to może być ograniczenie psychiczne, czasami fizyczne, czasami jest to niespełniona miłość - tłumaczył - Trzeba umieć wyjść z tej klatki albo starać się wyjść na wolność.  

"Tygrys" zmusza do refleksji na temat niepotrzebnego cierpienia zwierząt, miłości do zwierząt, świata i ludzi, a także na temat siebie samych i własnych ograniczeń. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pisaniu, umiłowaniu wolności i nadziei, która jest jak "niewidzialne skrzydła wrośnięte na stałe w plecy" w załączonej audycji.  

Audycja: Kulturalna Strefa

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Cezary Harasimowicz – autor

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej
"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagadki Babci". Rozmowa z Marcinem Szczygielskim

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:02
"Zagadki babci" napisanym przez cenione autorki i wspaniałych autorów. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki, Marcin Szczygielski, który jest pisarzem, dramaturgiem, grafikiem, wydawcą i laureatem wielu nagród literackich.
rozwiń zwiń