Polskie Radio Dzieciom

Najlepsza literatura dla niedorosłych 2024, czyli VI Edycja Plebiscytu Lokomotywa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:41
Zapraszamy na wspólną przejażdżkę literacką Lokomotywą, która odjeżdża ze stacji Polskie Radio Dzieciom. Wśród pasażerów Martyny Chuderskiej znalazły się: Zofia Gwardyś, prowadząca blog Mała czcionka i Agnieszka Dobrowolska z bloga Mały Pokój z Książkami. Podczas podróży nie zabrakło rozmów o najlepszych książkach minionego roku i informacji jak zagłosować na najlepszą literaturę. 
Zofia Gawryś i Agnieszka Dobrowolska gośćmi Kulturalnej Strefy w Polskim Radiu Dzieciom
Zofia Gawryś i Agnieszka Dobrowolska gośćmi Kulturalnej Strefy w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Ruszyła VI Edycja Plebiscytu Lokomotywa – Książka dla Niedorosłych 2023 – czyli coroczna inicjatywa blogerów piszących o książkach dla dzieci i młodzieży. Jej celem jest zachęcanie rodziców i opiekunów do sięgania po książki wartościowe i atrakcyjne dla dzieci, dając im jednocześnie możliwość zadecydowania, które z nich zdobędą tytuł laureata tegorocznej edycji konkursu.

- To jest inicjatywa, która zrodziła się z chęci zintegrowania blogerów książkowych - wyjaśniła Zofia Gwardyś. - Podczas trwania Plebiscytu można głosować na książki w sześciu kategoriach: tekst, fakt, obraz, komiks, przekład oraz od A do Z w której znajdują się książki doskonałe pod każdym względem - dodała blogerka. 

Agnieszka Dobrowolska podkreśliła zaś, że książki, które są wybierane do Plebiscytu Lokomotywa, to wąska grupa tych, które najbardziej podobały się organizatorom. - To zapis naszych fascynacji, zachwytów i odkryć z danego roku. Czasami są wśród nich takie, które nie przebiły się na rynku, a my je wyłuskujemy i pokazujemy - dodała Dobrowolska.

- Oceniamy nie tylko po okładce - zaznaczyła Zofia Gwardyś. - Najpierw książka musi zawołać do mnie. Patrzę na nią pod kątem graficznym, a potem wczytuję się w tekst i sprawdzam czy to wszystko ze sobą gra - powiedziała organizatorka Plebiscytu tłumacząc jednocześnie, jaka powinna być jej zdaniem książka, która zostanie nominowana.

A o tym czemu mają służyć literackie plebiscyty, jak rozwijają czytelnictwo i dlaczego warto brać w nich udział można posłuchać w załączonym zapisie audycji. 


Posłuchaj
59:41 [DAB]Dzieciom (PCM) 28 styczeń 2024 21_00_00.mp3 Kulturalna strefa_28 stycznia godz. 17:00

 


Audycja: Kulturalna strefa

Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Zofia Gwardyś i Agnieszka Dobrowolska
Data emisji: 28.01.2023
Godzina emisji: 21.00.

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:41
- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
rozwiń zwiń