Polskie Radio Dzieciom

Jak rozumieć "Pana Tadeusza" 190 lat po jego wydaniu? Jest nowa gra karciana

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 15:04
Po sukcesie gry karcianej "Świteź", inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", przyszedł czas na kolejny projekt "Robak". Ma on zachęcić młodych ludzi do spojrzenia na "Pana Tedeusza" i poruszane w nim zagadnienia z dzisiejszego punktu widzenia zaś cały cykl wydawanych tytułów, ma zainteresować uczniów epopeją narodową. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Dzieciom.
Dziś w Kulturalnej Strefie o projekcie Robak grze planszowej na podstawie poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
Dziś w "Kulturalnej Strefie" o projekcie „Robak” grze planszowej na podstawie poematu „Pan Tadeusz” Adama MickiewiczaFoto: PR

Kampania edukacyjna "Robak" to nie tylko gra planszowa na podstawie poematu "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, ale także internetowa platforma wiedzy na temat poematu, cykl szkoleń dla nauczycieli i bibliotekarzy oraz cykl turniejów gry "Robak" dla młodzieży.

Praca nad grą i kampanią zajęła twórcom gry rok, bo jak przystało na najważniejsze dzieło polskiej literatury projekt również musiał spełniać wiele warunków. Efekt można już podziwiać na platformie www.pantadeusz.promocjaksiazki.pl, gdzie "za jednym kliknięciem" można znaleźć informacje na temat postaci występujących w utworze, wiadomości historycznoliterackie oraz materiały, które umożliwiają krytyczną analizę utworu.

Jak podkreśliła Iwona Haberny, w przypadku tego projektu każdy detal był ważny, więc oprócz wiedzy można też podyskutować na temat poematu Adam Mickiewicza. - W zakładce "Do przemyślenia", zachęcamy młodych ludzi, aby młodzi ludzie spojrzeli na "Pana Tadeusza" i poruszane w nim zagadnienia z dzisiejszego punktu widzenia. Jak choćby na kwestie patriarchalizmu i tego jak traktowana była w tamtych czasach kobieta, albo jak rozumiano patriotyzm i pojęcie ojczyzny - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Iwona Haberny.

W projekcie nie zabrakło też inspiracji dla nauczycieli, którzy mogą dzięki temu zrewolucjonizować tradycyjne metody omawiania tej lektury na na lekcjach języka polskiego. Jak podkreśliła jednak Iwona Haberny, gry nie można kupić. Otrzymają ją wyłącznie uczestnicy prowadzonych w ramach projektu szkoleń. Jak to zrobić?  o tym w załączonym zapisie audycji.

Posłuchaj
59:31 2024_02_18 21_00_22_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 18 lutego godz. 21:00

Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom.


Audycja: Kulturalna strefa

Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Iwona Haberny
Data emisji: 18.02.2024
Godzina emisji: 21.00.

gra planszowa "Robak" gra planszowa "Robak"

Kulturalna strefa to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą niedzielę o 21.00.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Festiwal Literatury dla Dzieci. Rozmowa z Łukaszem Dębskim

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:15
"Palce lizać" to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Ósma odsłona wydarzenia odbędzie się w Krakowie i rozpocznie się już w najbliższą środę. Przez pięć festiwalowych dni "będziemy się spotykać, przyglądać najciekawszym tytułom i rozmawiać o czytaniu - wszak lektura wyostrza apetyt na rzeczywistość, tą bliższą i tą daleką". O tym, co będzie się działo podczas festiwalu opowiedział gość  "Kulturalnej Strefy" Łukasz Dębski, członek rady programowej i współtwórca festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plebiscyt "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Rozmowa z Tatianą Audycką-Szatrawską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:00
18 stycznia bieżącego roku wystartowała czwarta edycja powstałego z inicjatywy blogerów książkowych  plebiscytu "Lokomotywa – książka dla niedorosłych". Jest to swoista promocja literatury wysokiej jakości – tej znanej i mniej znanej. Więcej o plebiscycie opowiedziała w audycji Kulturalna Strefa popularyzatorka dziecięcej i młodzieżowej literatury, Tatiana Audycka-Sztrawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:41
- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
rozwiń zwiń