Polskie Radio Dzieciom

"Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 13:47
Całkiem niedawno wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Szanowny Panie", a jej powstanie wiąże się z komediodramatem "Jak się kochamy w domu?" granym na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest to ponadczasowa i wielowymiarowa historia w trzech jednoaktówkach o budowaniu i rozpadzie relacji między ludźmi. Muzykę skomponowała Urszula Borkowska, a teksty stworzył Kamil Banasiak. Utwory wykonane na żywo przez utalentowanych muzyków są komentarzem i dopełnieniem akcji scenicznej.
Klaudia Paź napisała książkę Szanowny Panie, żeby przenieść się do czasów, kiedy wszystko było możliwe, a miarą możliwości były tylko chęci i poczuć się lżej.
Klaudia Paź napisała książkę "Szanowny Panie", żeby przenieść się do czasów, kiedy wszystko było możliwe, a miarą możliwości były tylko chęci i poczuć się lżej.Foto: Shutterstock/Chinnapong

Klaudia Paź napisała książkę "Szanowny Panie", żeby przenieść się do czasów, kiedy wszystko było możliwe, a miarą możliwości były tylko chęci i poczuć się lżej. Choć nie jest to jej debiut, jest to pierwsza książka, którą wydała. Swoje pierwsze próby pisarskie podejmowała w dzieciństwie pisząc pamiętnik, a tytuł z literatury dziecięcej, który mógł mieć wpływ na przyszłą twórczość Klaudii to "Pchła Szachrajka". Właśnie do Szachrajki podobna jest bohaterka książki "Szanowny Panie", Laura.

Klaudia Paź na stałe związała się z teatrem, pisząc sztuki teatralne. Jak zdradziła, ma wiele pomysłów.  

Posłuchaj
59:51 2022_05_01 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 "Szanowny Panie" i "Jak się kochamy w domu?". Rozmowa z Klaudią Paź

W dziele Klaudii pojawiają się liczne nawiązania do muzyki, które nie są w żaden sposób przemyślane. "Po prostu pisałam tę scenę i słyszałam tę piosenkę w głowie, więc tak to samo wyszło" – tłumaczy autorka. Piosenki są różnorodne, sprawiające wrażenie pochodzących z różnych światów, ale doskonale korespondują z naturą głównej bohaterki, która początkowo może nas nieco irytować, możemy się z nią nie zgadzać, ale szybko zostaniemy wciągnięci w wir historii i nie tylko zechcemy dowiedzieć się, co było dalej, ale też dojdziemy do zaskakujących wniosków.  

Audycja: Kulturalna Strefa (kliknij aby poznać cykl audycji)
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Klaudia Paź - dramatopisarka
Data emisji: 01.05.2022
Godzina emisji: 21:00.

Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj także:*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wystawa "To tu, to tam" w Państwowym Muzeum Entograficznym w Warszawie – Muzeum dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:15
Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie to przestrzeń, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 12:50
To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
rozwiń zwiń