Polskie Radio Dzieciom

Poznajmy pieśni o dzikich zwierzętach!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 11:30
Niedawno opowiadaliśmy o zwierzętach gospodarskich i przygodach, jakie miał z nimi nasz redaktor Piotr Dorosz. W najbliższą niedzielę także pojawią się zwierzęta, ale tym razem te dzikie. Czy wiecie, że i one występują w wiejskich pieśniach?
Audio
Sarny i dziki na łące
Sarny i dziki na łąceFoto: Shutterstock

Ludzie na wsi otoczeni byli (i są nadal) przyrodą i umieli ją wnikliwie obserwować. Nic więc dziwnego, że w dzikie zwierzęta pojawiały się też w pieśniach, w bardzo różnych rolach. 
Ot, taki sokół - ptak drapieżny. Choć mieszka w naszym kraju nieczęsto spotykany jest na wsiach w Polsce. Co innego myszołów jastrząb albo pustułka. Jednak to właśnie o sokołach pieśni możemy usłyszeć. A sokół pojawiał się przede wszystkim w pieśniach o... miłości! Taki sokół często zaczyna pieśń, która później traktuje już o czymś innym. W weselnej przyśpiewce zaczynającej się od słów "Oj przeleciał sokół przez pański pokój..." później dowiadujemy się, że Marysia wychodzi za mąż i nie będzie już dłużej panienką. Sokół to nie jedyny ptak, który pojawia się w pieśniach o miłości. Innym popularnym ptakiem często głoszącym w pieniach los panny młodej była kukułka, zwana na wsi kukawką lub zazulą.

Kiedy na wietrze falowało zboże, wierzono że to niewidzialny piękny jeleń biega po polu. Jeleń także pojawiał się w pieśniach. Na przykład w takiej śpiewanej przez zespół Sutari, której zwrotka brzmi "W zielonej gęstwinie jeleń wodę pije, dla ciebie jednego, dla ciebie ja żyję". 

A góralska kapela zagrała nam pieśń o sarnie i zającu, "sarna" to także nazwa tańca, który wśród górali jest popularny. 

Oprócz tego zajrzeliśmy na lubelski festiwal Re:Tradycja. O drewnianych zabawkach opowiedział Adam Wrona z krakowskiej ŻyWej Pracowni, a o wycinankach, tworzonych przy pomocy wielkich nożyc do strzyżenia owiec - Mariza Nawrocka.

Radio retsro mis free 1200.jpg


UWAGA! Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także w podcastach Polskiego Radia!

***

Na audycję Źródełko w niedzielę (20.08) o godz. 11.00.

Zobacz także