Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki zawita do Gdyni i Sopotu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 11:45
Już od 20 lipca w Gdyni i Sopocie tradycyjnie rozpocznie się wakacyjna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. W programach obu miast nie zabraknie spotkań z ulubionymi autorami, warsztatów, zabaw literackich, spacerów i czytanek. Uczty dopełnią pokazy filmowe, wystawa i rejs literacki. 
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki"Foto: mat. prasowe

Podczas kolejnej wydarzeń w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki z dziećmi spotkają się twórcy książek: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Paweł Mildner, Marta Guśniowska, Barbara Sadurska, Berenika Kołomycka, Małgorzata Swędrowska i Michał Książek.

Gościem specjalnym będzie Tomasz Sobieszczański - kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz, rybak, marynarz, pisarz, publicysta, fotografik, filmowiec, wychowawca młodzieży, który na pokładzie "Daru Pomorza" otworzy wraz z organizatorami Festiwal w Gdyni. 

Rodzicom dedykowana jest wystawa "Wrażliwe jak dziecko" - Wystawa prezentująca 12 prac, które zostały stworzone, by zilustrować najważniejsze problemy młodych ludzi, ich wrażliwość i perspektywę, którą powinniśmy poznać także my - dorośli. 

Obrazy uznanych twórców, m.in takich jak Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Nika Jaworowska-Duchlińska, Joanna Bartosik, Marianna Sztyma - odsyłają do ważnych pytań o kondycję psychiczną dzisiejszego dziecka. Obrazom towarzyszą QR kody, które odsyłają do artykułów napisanych dla "Newsweek Psychologia Dziecka" i "Newsweek Psychologia Nastolatka" przez uznanych specjalistów z zakresu psychologii i psychoterapii dzieci i młodzieży.

Jedną z propozycji międzypokoleniowych jest spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem. Wielokrotnie nagradzany autor, raczej piszący dla dorosłego czytelnika, tym razem udowodni, że temat przyrody stanowi prawdziwy most międzypokoleniowy. 

Temat międzypokoleniowości powraca, bowiem organizatorzy podkreślają, jak ważne są książki w budowaniu relacji. Pomimo wyraźnego wakacyjnego charakteru, uważne oko w programie dostrzeże ważne tematy - ekologię, dobrostan emocjonalny dziecka, prawa młodego człowieka. 

"Wakacje to nie tylko czas na czytanie dla przyjemności, ale przede wszystkim przestrzeń, która pozwala na dostrzeżenie tego, co w zabieganym roku szkolnym nam umyka – wyjaśnia dyrektor programowa - Agnieszka Karp-Szymańska – Mamy nadzieje, że książki, które zaprezentujemy dzieciom w czasie festiwalu, nie tylko dostarczą im wiele przyjemności, ale zainspirują do refleksji i działania. Może zmiany postawy, może podjęcia prób, które do tej pory były poważnym wyzwaniem. To na czym bardzo nam zależy to wymiar rodzinny wydarzenia. Rodzice i dziadkowie uczestniczący w spotkaniach otrzymają dużą porcję inspiracji do rozmów, które mogą być kluczem do dziecięcego świata".

W miastach, które w sezonie są pełne wnucząt spędzających wakacje u dziadków - idea rodzinnych inspirujących, angażujących i często zaskakujących wydarzeń wokół książki przyjęła się szczególnie dobrze. Dlatego, by złowić miejsca trzeba dokonać rezerwacji. Warto, tym bardziej że wszystkie wydarzenia są bezpłatne!

Zapisy Gdynia

Zapisy Sopot

Pełny program znajdziecie na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

Czytaj również:

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Teatr Sztuki Ciała. Czy spektakl może spacerować?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 17:35
Teatr Sztuki Ciała w tym roku będzie chodził i spacerował w wielu miejscach Warszawy, łączący dosłownie ciało i ducha. Teatr ruchu w ruchu spacerowym i paradnym. Idealny zestaw na lato!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słoneczniki 2023 - konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:00
Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wiele dzieje się dla dzieci w naszych miastach. Zajęcia plastyczne, muzyczne, konkursy, imprezy plenerowe, i wiele, wiele innych. Jak się odnaleźć w tej różnorodności? Co wybrać, gdy weekend zawsze ma tylko 48 godzin. Jak zapewnić dziecku możliwość uczestnictwa w ofercie najlepiej dopasowanej do jego wieku i potrzeb, jak wpływać na jego zainteresowanie kulturą, rozwijanie pasji i chęć nowych doświadczeń?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lato z Radiem 2023". Polskie Radio Dzieciom z wizytą w Tarnowie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 15:00
W tym roku ekipa Lata z Radiem odwiedzi łącznie 10 miejscowości w Polsce. W najbliższy weekend spotkać nas można w Tarnowie (1 lipca). Na słuchaczy Polskiego Radia czekają audycje z udziałem dzieci, zagadki dla całych rodzin, wakacyjny quiz i koncerty życzeń ze specjalnymi dedykacjami dla najbliższych. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń