Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Literackie pożegnanie wakacji w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 09:13
W ostatni weekend sierpnia Fundacja Czas Dzieci zaprosiła na spotkanie z książką, oferując szeroki wachlarz atrakcji w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Kolejne, ostatnie już spotkanie odbędzie się w dniach 21-24 września br.
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki"Foto: materiały prasowe

Od 25 do 27 sierpnia w Katowicach odbyły się liczne spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i wydarzenia specjalne.

W programie wiele akcentów wspierających młodych ludzi w wyzwaniach związanych z powrotem do szkoły i choć festiwalowa formuła gwarantowała lekką, zaskakującą formę rodzinnej zabawy, wnikliwsze oko dostrzec mogło m.in.:

· pomoc w budowaniu relacji ("Czytanie Relacji" - wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Książki),

· rozwijanie empatii ("Różni, ale tacy sami - ABC Empatii z fundacją Czepczyński Familly Foundation, "Wędrówka Nabu" - warsztat z ilustratorką Joanną Rusinek),

· przezwyciężanie przeciwności (spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, "W krainie zębowej wróżki"- warsztat bajkoterapeutyczny dla dzieci z Fundacją ING Dzieciom),

· ochronę indywidualnego, samodzielnego sposobu myślenia (Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem),

· rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej (Smoczy plener literacko-artystyczny z udziałem Barbary Sadurskiej i Marcina Minora),

· wsparcie dzieci z wysoką wrażliwością (zabawa z Panem Poetą)

Nie zabrakło akcentów ekologicznych, o które zadbają zespół Ekorodzice.pl, który przygotował warsztaty z wyplatania papierowej wikliny oraz Justyna Mazur-Kiwer z krakowskiego Litograf Studio, która zaprosiła na kreatywne warsztaty - PapieroveLove.

Może kogoś zdziwić, że na festiwalu literatury można także poćwiczyć jogę. Owszem i to w najlepszym, kocim towarzystwie (Przybij piątkę Kociej Szajce – kocia joga z Agatą Romaniuk, autorką serii "Kocia Szajka").

Więcej Agnieszka Karp-Szymańska - prezes Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i Dziatki" - gość audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom.

Posłuchaj
06:39 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 sierpień 2023 09_02_34.mp3 Festiwal "Ojce i Dziatki" w Katowicach - poznaj szczegóły

 

Tradycją już jest, że Festiwal współpracuje nie tylko ze spektakularnymi instytucjami takimi jak Muzeum Śląskie, NOSPR i Galeria Rondo Sztuki, ale organizuje także wydarzenia w bibliotekach i księgarniach niezależnych. Do takich należą: spotkanie z Wojciechem Widłakiem oraz warsztat z Aleksandrą Krzanowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu Instytutu Książki: "Mała książka - Wielki człowiek" oraz happening "Ostry Dyżur Literacki" na którym eksperci leczą nietolerancje czytelnicze i przepisują zalecane książki na receptach.

Finałem Festiwalu będzie bajka muzyczna "Przyjaciel, którego nie było", oparta na książce "Lucjan lew, jakiego nie było" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, przygotowanej przez NOSPR.
Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla dzieci oraz ich rodzin. Premiera odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR, a udział w niej będzie nieodpłatny, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

Pełny program znajdziecie na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Konieczna jest jednak rezerwacja

Ostatnie spotkanie w ramach tegorocznego festiwalu "Ojce i Dziatki" odbędzie się w dniach 21-24 września w Lublinie.

Czytaj również:

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom

Projekt zrealizowany przy współpracy  Fundacji ING Dzieciom.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zadanie współfinansowane z Budżetu Miasta Katowice.

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Kulturoteka". "Sekretna historia ludz... skarpetek"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 15:00
Jak skarpetka piracka poradziła sobie na Morzu Południowochińskim? Jaka jest historia Wielkiej Stopy i dlaczego Mona Lisa na obrazie Leonardo da Vinci tak dziwnie się uśmiecha? "To proste jak pędzel"! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 16:35
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w nowo powstałym pawilonie wystawowym zlokalizowanym na terenie Cytadeli Warszawskiej przy Placu Gwardii Pieszej Koronnej odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia w godz. 13.00-18.00.
rozwiń zwiń