Polskie Radio Dzieciom

Grzegorz Łapanowski o ulubionych świątecznych potrawach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 19:24
Wśród smaków jakie pamiętamy z dzieciństwa są na pewno i takie, które nieodmiennie kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Czasem to karp, zazwyczaj pełen ości, kutia, a nawet zwykły makowiec. Ale są i takie smaki, które, gdy tylko do nich wrócimy, przeniosą nas w czasie do lat młodości. O świątecznych smakach i zwyczajach opowiedział kucharz, gość Polskiego Radia Dzieciom - Grzegorz Łapanowski.
Grzegorz Łapanowski
Grzegorz ŁapanowskiFoto: PR

W domu rodzinnym Grzegorza Łapanowskiego, stół i jedzenie były ważnym elementem życia. Śniadania i obiady jedzono razem, świąteczne spotkania też odbywały się przy stole. Kulinarne przygotowania do grudniowych świąt zaczynano miesiąc wcześniej. Lepiono i zamrażano pierogi, wcześniej też "sprawiano" czyli przygotowywano rybę. W kuchni królowały wtedy trzy pokolenia kobiet: babcia, prababcia, mama i ciocia, a dyskusjom o tym jak doprawić przygotowywane dania nie było końca.

Ale jedna potrawa jest najważniejsza dla naszego rozmówcy. To czerwony barszcz z uszkami. Warto posłuchać, bo mało kto z taką melancholią opowiada o tym daniu.


Posłuchaj
04:50 [i] 2412 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 01.mp3 Jaka jest ulubiona potrawa wigilijna Grzegorza Łapanowskiego?

Posłuchaj
04:08 [i] 2412 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 02.mp3 Czy jako mały chłopiec Grzegorz Łapanowski lubił smak karpia?

Posłuchaj
05:57 [i] 2512 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 01.mp3 Jakie obowiązki miał Grzegorz Łapanowski w dzieciństwie podczas przygotowań do świąt?

Posłuchaj
03:56 [i] 2512 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 02.mp3 Święta w domu rodzinnym czy w podróży?

Posłuchaj
03:30 [i] 2612 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 01.mp3 Jakie słodkości pojawiają się na świątecznym stole Grzegorza Łapanowskiego?

Posłuchaj
04:08 [i] 2612 - Smaki dzieciństwa - Łapanowski 02.mp3 O zdrowych potrawach nie tylko na świątecznym stole ...

    

Grzegorz Łapanowski sztuki kulinarnej uczył się w akademii kulinarnej Kurta Schellera. Pracował też u Wojciecha Modesta Amaro i Roberta Sowy. Przez wiele lat występował jako kucharz w programach telewizyjnych. Jest autorem wielu książek poświęconym sztuce kulinarnej. Jest też założycielem, pomysłodawcą i prezesem fundacji Szkoła na Widelcu, która działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach, a także organizuje warsztaty i programy edukacyjno-kulinarne dla dzieci. Był prowadzącym i jurorem w polskiej edycji programu Top Chef (2013–2016).

Czytaj więcej:
Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]
Święta idealne - czy to w ogóle możliwe?
Święta w duchu zero waste [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć w mediach społecznościowych PRD na Facebooku, Instagramie i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Święta w duchu zero waste [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:40
Bycie ekologicznym w okresie świątecznym to przede wszystkim zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. W ferworze bożonarodzeniowych zakupów łatwo wpaść w wir konsumpcji, jednak starajmy się być uważni. Na co właściwie powinniśmy zwrócić uwagę? W Strefie Rodzica opowiedziała znawczyni tematu, Kamila Musiatowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta idealne - czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:01
W naszych głowach od lat funkcjonuje wizja Świąt doskonałych, która jest powielana i utrwalana w świątecznych filmach czy w mediach społecznościowych. Dążenie do tego wyidealizowanego obrazka generuje dużo stresu, a rzeczywistość może dać o sobie znać szybciej niż nam się wydaje. Znamy to zresztą z poprzednich lat. Co więc powstrzymuje nas przed refleksją? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:45
Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń