Section08 - artykułowa

De Mono

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 26.05.2014
De Mono
De Mono, foto: mat. promocyjne

De Mono to jedna z najpopularniejszych formacji muzycznych w Polsce, która na scenie istnieje niezmiennie od 27 lat.

Ma na swoim koncie 12 płyt z czego ostatnia "De Mono Symfonicznie" pojawiła się w sprzedaży w lutym 2014 roku i było niezwykłe wydarzenie ponieważ zespół nagrał swoje największe przeboje w wersji symfonicznej.

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na nowo i nagrane z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Jacka Piskorza. Prestiżu wydawnictwu dodaje fakt, iż okładkę płyty zaprojektował znany artysta Grafik Andrzej Pągowski, którego inspiracją były właśnie największe hity zespołu w nowym symfonicznym brzmieniu.

Repertuar De Mono to przede wszystkim niezapomniane ballady i wielkie letnie hity muzyki popularnej takie jak "Póki na to czas", "Kochać Inaczej", "Moje Miasto Nocą", "Zostańmy sami" czy "Statki na niebie".

Od początku swojego istnienia zespół był wielokrotnie wyróżniany wieloma prestiżowymi nagrodami i uczestnictwem w znaczących wydarzeniach muzycznych. Miedzy innymi, zespół jako pierwszy polski wykonawca otrzymał prestiżową nagrodę MTV w kategorii Local Hero, za wydanie płyty multimedialnej Play zespół otrzymał wyróżnienie „Złoty Strzał” za najciekawszą innowację na rynku reklamowym. W 2010 roku podczas Gali prestiżowej nagrody Fryderyki zespół odebrał nagrodę za Radiowy Hit Roku, którym była piosenka „Póki na to czas” z albumu „No stress”.

Wiosną 2012 roku na rynku pojawiła się kolejna płyta zespołu zatytułowana „Spiekota”, którą dziennikarze muzyczni okrzyknęli „Płytą trzech pokoleń”. Z De Mono wystąpili na niej: Marika, Junior Stress, Dawid Portasz oraz Cheeba.

Jesienią 2012 roku zespół obchodził swoje 25-cio lecie, które uczcił Jubileuszową Trasa Koncertową. A finałowy koncert trasy, który odbył się w grudniu 2012 roku w Sali Kongresowej w Warszawie był wielkim sukcesem grupy a bilety zostały sprzedane w ciągu kilku tygodni.

W tej chwili zespół pracuje nad kolejną swoja płyta tym razem w odróżnieniu do „De Mono Symfonicznie”, bardzo dynamiczną i taneczną. Singiel promujący to wydawnictwo będzie miał premierę jeszcze w czerwcu 2014 roku.

Skład Zespołu:

Wokal: Andrzej Krzywy

Gitara basowa: Piotr Kubiaczyk

Instrumenty klawiszowe + wokal: Paweł Dampc

Saksofony, instrumenty perkusyjne: Paweł Pełczyński

Gitara + wokal: Tomasz Banaś

Perkusja: Marcin Korbacz

Gitara + wokal: Zdzisław Zioło