Powieści na antenie

"Kirke"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 12:00
Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom.
Audio
  • Madeline Miller "Kirke", czyta Agnieszka Wosińska – fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Madeline Miller "Kirke", czyta Agnieszka Wosińska – fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Madeline Miller "Kirke", czyta Agnieszka Wosińska – fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Madeline Miller "Kirke", czyta Agnieszka Wosińska – fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Madeline Miller "Kirke", czyta Agnieszka Wosińska – fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Agnieszka Wosińska czyta powieść Kirke
Agnieszka Wosińska czyta powieść "Kirke"Foto: Piotr Piorun/PR

Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi była zmuszona sobie radzić sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.

Książkę przetłumaczył Paweł Korombel.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowały: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 6-10.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./Wyd. Albatros/pg/jp

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Magiczna rzeczywistość Haiti w książce Alejo Carpentiera

13.07.2018 12:12
W cyklu "To się czyta latem" fragmenty debiutanckiej powieści jednego z najsłynniejszych przedstawicieli realizmu magicznego prezentował Andrzej Mastalerz.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'46 Alejo Carpentier "Królestwo z tego świata", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'39 Alejo Carpentier "Królestwo z tego świata", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'49 Alejo Carpentier "Królestwo z tego świata", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'36 Alejo Carpentier "Królestwo z tego świata", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
12'50 Alejo Carpentier "Królestwo z tego świata", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

x 

Książka "Królestwo z tego świata" (1949) zainspirowana została pobytem Alejo Carpentiera na Haiti. Duszna i senna atmosfera wyspy doskonale współgra tu z barokowym stylem Carpentiera, twórcy teorii lo real maraviloso (rzeczywistości cudownej), która pozwala mu mieszać nadprzyrodzone z realnym, historię z mitem. Epizody z dziejów Haiti – przyjazd na wyspę siostry Napoleona, Marii Pauliny Bonaparte, i objęcie władzy przez Henri Christophe’a – zestawia autor z opowieścią o jednorękim François Mackandalu, "w którego moc wierzyły tysiące ludzi pragnących wolności". Obdarzony zdolnością przemiany w zwierzęta stał się symbolem buntu i pocieszycielem uciemiężonych pokoleń.

Możemy smakować wyrafinowany styl Carpentiera i bogactwo jego świata za sprawą świetnych przekładów Kaliny Wojciechowskiej.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowały: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.07.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe PIW/bch/mko


Zobacz więcej na temat: literatura Kuba

Czytaj także

Historia ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki

27.07.2018 11:53
W cyklu "To się czyta latem" zapraszamy na wybrane fragmenty książki Michaela Finkela "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru" w interpretacji Tomasza Borkowskiego.
Tomasz Borkowski
Tomasz BorkowskiFoto: Piotr Piorun
Posłuchaj
14'18 Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
13'01 Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'43 Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
13'37 Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'06 Michael Finkel "Ostatni pustelnik. 27 lat samotności z wyboru", czyta Tomasz Borkowski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

bajtlik piotr -inne historie milosne 1200.jpg
"Inne historie miłosne" Luciana Dana Teodorovici

Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie.

A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji.

Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel, reporter m.in. "New York Timesa" i "National Geographic" przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.07.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe/Wyd. Poznańskie/pg

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

26.07.2018 19:00
Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypominaliśmy fragmenty słynnego dzieła Mirona Białoszewskiego w interpretacji samego autora. 
Miron Białoszewski, lipiec 1971
Miron Białoszewski, lipiec 1971 Foto: PAP/Henryk Rosiak

Miron Białoszewski1200.jpg
"Polot nad niskimi sferami". Poszukiwania z Białoszewskim

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" Miron Białoszewski zaczął pisać w 1967 roku; pierwsze wydanie książki - to rok 1970. Dla radia pisarz czytał fragmenty książki od maja do sierpnia 1981  - w "karnawale" Solidarności. Pierwsza emisja "Pamiętnika" miała miejsce w sierpniu tego samego roku. Białoszewski, czytając dla radia fragmenty swojej książki, interpretował je w swoisty dla siebie sposób. Ponadto wersja radiowa uzupełniona jest uwagami Autora; zmienione są także ostatnie zdania czytanej książki.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 30.07-3.08.2018

Godzina emisji: 10.45

 jp/mko