Powieści na antenie

"Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 11:15
"Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011" Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego w opracowaniu Krystyny Czerni była naszą literacką propozycja w cyklu "To się czyta". Wybranych fragmentów słuchaliśmy w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego. 
Mariusz Bonaszewski i książka Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011 Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego w opracowaniu Krystyny Czerni
Mariusz Bonaszewski i książka "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011" Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego w opracowaniu Krystyny CzerniFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR2

Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski - dwie bardzo istotne osobowości literatury i kultury polskiej XX wieku

Książka "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011" przybliża czytelnikom dwie bardzo istotne osobowości literatury i kultury polskiej XX wieku. Z jednej strony mamy doskonale nam znaną postać Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na języki obce polskiego pisarza, który obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej postrzegany był przez lata jako główny polski pretendent do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Z drugiej strony mamy Mieczysława Porębskiego, także pisarza, ale przede wszystkim szanowanego i docenianego krytyka sztuki, wykładowcę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 1970 profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 1974 kuratora w Muzeum Narodowym w Krakowie, w 2012, na kilka miesięcy przed śmiercią, uhonorowanego Nagrodą Literacką Gdynia za książkę "Spotkanie z Ablem".

Dialog dotyczący sztuki, literatury i spraw społeczno-politycznych

Zgromadzone listy są z jednej strony zapisem przyjaźni dwóch intelektualistów i ludzi kultury, ale też dialogiem dotyczącym sztuki, literatury i spraw społeczno-politycznych. Niosą one też ze sobą wartość czysto literacką, co dodatkowo wzmacniają załączane teksty poetyckie, rysunki, fotografie, wycinki prasowe, programy teatralne.

[Krystyna Czerni, fragment wstępu]

"Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011" Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego w opracowaniu Krystyny Czerni na antenie Dwójki w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego.

Posłuchaj
11:57 Dwójka to się czyta 22.01.2024.mp3 Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:21 Dwójka to się czyta 23.01.2024.mp3 Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:35 2024_01_24 11_00_41_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:48 2024_01_25 11_00_00_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:44 Dwójka to się czyta 26.01.2024.mp3 Tadeusz Różewicz i Mieczysław Porębski "Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946-2011", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 22-26.01.2024

Godz. emisji: 11.00

mo/pr/pg

Czytaj także

Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz

03.10.2023 13:00
- Najczęściej podczas naszego festiwalu pojawia się twórczość wszystkich trzech braci. Tak będzie również w tym roku - tak Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zapraszał w Dwójce na Festiwal "3XRóżewicz" poświęcony trzem braciom Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom. Patronem głównym festiwalu pozostaje najsłynniejszy z rodzeństwa Tadeusz Różewicz.
Tadeusz Różewicz dzieciństwo i młodość spędził w Radomsku
Tadeusz Różewicz dzieciństwo i młodość spędził w RadomskuFoto: PAP/Stanisław Moroz
Posłuchaj
10'09 Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz (Poranek Dwójki)
więcej
  • W Radomsku od 6 do 9 października odbędzie się Festiwal "3XRóżewicz" poświęcony trzem artystom - Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom.
  • Trzej bracia Różewicze - Janusz, Tadeusz i Stanisław - swoje młodzieńcze lata spędzili właśnie w Radomsku.
  • Festiwal "3XRóżewicz" - co w programie? Głównie najnowsze spektakle teatralne na podstawie dzieł Tadeusza Różewicza, ale także panele dyskusyjne i wystawy.

- Przed nami cztery piękne artystyczne dni z twórczością braci Różewiczów, którzy pochodzą z Radomska. I pan Stanisław, i pan Tadeusz urodzili się w Radomsku. Są również honorowymi obywatelami naszego pięknego miasta - zapowiada Krzysztof Zygma.

Janusz - najstarszy Różewicz

Festiwal poświęcony jest również pamięci trzeciego, najstarszego, a jednocześnie najwcześniej zmarłego brata - Janusza.

- Najstarszy z braci, o którym chyba nie wszyscy wiedzą, bo zginął w 1944 r. zamordowany przez Niemców, był żołnierzem Armii Krajowej. Przez młodszych braci zawsze uważany był za tego najzdolniejszego. Czujemy się w obowiązku, żeby przypominać jego spuściznę, bo był wielkim, dobrze zapowiadającym się poetą. A oczywiście później Stanisław i Tadeusz kontynuowali to, co zaczęło się od Janusza - wyjaśnia Jolanta Dąbrowska, koordynatorka festiwalu. Jak przypomina, Stanisław był reżyserem i scenarzystą, a Tadeusz - dramaturgiem oraz poetą.

"Dwa punkty widzenia" - widowiskiem otwieramy Festiwal 3 x Różewicz:

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza - kiedy premiera?

Głównym patronem festiwalu pozostaje najsłynniejszy brat, Tadeusz Różewicz. Co roku organizowane jest ono w okolicy rocznicy jego urodzin, która przypada 9 października.

- W tym roku właśnie 9 października mamy wielkie wydarzenie teatralne, będzie to premiera "Kartoteki" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi w znakomitej reżyserii, bo reżyseruje ten spektakl pan Rolf Alme. A w sobotę przyjedzie do nas wrocławski Teatr Współczesny ze spektaklem "Wyskubki". To z kolei zupełnie inna odsłona twórczości Tadeusza Różewicza, z muzyką na żywo, z tańcem, ze śpiewem - zapowiada Jolanta Dąbrowska.

Czytaj także:

Festiwal "3XRóżewicz" w Radomsku - program

Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Radomsku będzie można obejrzeć także inne inscenizacje najgłośniejszych tekstów Tadeusza Różewicza powstałe w ostatnich latach. Nie zabraknie również paneli dyskusyjnych z ekspertami, rozmów o poezji i tematycznych wystaw, a także gry miejskiej, która pozwoli jeszcze lepiej poznać miejsca związane z braćmi Różewiczami.

Festiwal "3XRóżewicz" w Radomsku potrwa od 6 do 9 października, a organizowany jest pod patronatem Dwójki.

Kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi:

src=" //static.prsa.pl/e6f94efd-9242-4b68-904f-6a438dce45db.file"

Posłuchaj
10:09 Dwojka_Poranek_Dwojki_Radomsko_2023_10_03-09-35-46.mp3 Festiwal teatralny "3XRóżewicz" w Radomsku. Nie tylko Tadeusz (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Krzysztof Zygma (dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku) oraz Jolanta Dąbrowska (koordynatorka Festiwalu "3XRóżewicz")

Data emisji: 3.10.2023

Godzina emisji: 9.35

mgc

Czytaj także

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

08.01.2024 10:00
- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
3.01.2024 r. Wystawa Pan Tadeusz Różewicz prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
3.01.2024 r. Wystawa "Pan Tadeusz Różewicz" prezentowana w Muzeum Pana Tadeusza we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński
Posłuchaj
14'35 "Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć to zabawne fotografie" (Poranek Dwójki)
więcej
  • W "Poranku Dwójki" zajrzeliśmy do niepublikowanego do tej pory archiwum fotograficznego Tadeusza Różewicza.
  • "Różewicz Odcyfrowany - digitalizacja archiwum rodzinnego poety" - to tytuł projektu, dzięki któremu zostały zachowane i udostępnione zasoby archiwum poety.
  • Archiwum obejmuje około czterech tysięcy fotografii z różnych okresów życia poety i jest uzupełnieniem dokumentacji przechowywanej w zbiorach Ossolineum, dotyczącej twórczości i działalności Różewicza.

"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa i aplikacja mobilna

W wyniku digitalizacji i uporządkowania archiwum fotograficznego badacze oraz odbiorcy uzyskali dostęp do niepublikowanych w większości materiałów biograficznych. Znalazły się one w aplikacji multimedialnej na wystawie stałej "Pan Tadeusz Różewicz" oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej "Zwiedzaj Muzeum Pana Tadeusza".

4 tysiące zdjęć

Część fotografii prezentowanych w aplikacji na wystawie dostępna jest w wersji z audiodeskrypcją. O projekcie w Dwójce opowiedział Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. - Ten projekt wynikł z potrzeby chwili. Są to 4 tysiące zdjęć spośród ośmiu tysięcy, które zostały nam udostępnione przez wnuczkę poety Julię Różewicz. Każde z tych zdjęć trzeba było opisać, dotrzeć do autorów - a to nie było łatwe - przypisać do jakiegoś okresu. To była żmudna praca, która trwała dwa lata. Z tych zdjęć mogą korzystać nie tylko badacze, ale również odbiorcy naszego muzeum - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Czytaj też:

Część tych zdjęć to zabawne fotografie

Dodał, że wśród zdjęć były i takie, o które byśmy poety nie podejrzewali. - Takie dość zabawne, właściwie jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - zaznaczył gość Dwójki.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego Polskiego Radia z okazji Roku Tadeusza Różewicza >>>

Fotografie, na których nie ma Różewicza

- To są zdjęcia rodzinne, są także fotografie, na których nie ma Różewicza, a jest jego rodzina. Ale na większości jest on sam, są też pewnie i takie wykonane przez niego, ale niestety nikt nie może tego potwierdzić - mówił Marcin Szyjka.

(źródło: Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum/YouTube)


Posłuchaj
14:35 2024_01_08 09_31_33_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć to zabawne fotografie" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Szyjka (Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu)

Data emisji: 8.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo