Historia

Tadeusz Różewicz. Dźwiękowa opowieść o Poecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 06:00
9 października mija 102. rocznica urodzin poety Tadeusza Różewicza. Posłuchaj głosu Poety zachowanego w Archiwum Polskiego Radia.
Tadeusz Różewicz. Łódź, 4.10.2010 r.
Tadeusz Różewicz. Łódź, 4.10.2010 r.Foto: Forum

Serwis rozewicz.polskieradio.pl to dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza: poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory, żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych, dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy, prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie. Jest tu również Różewicz prywatny: gliwiczanin i wrocławianin, ojciec i dziadek.

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta - w serwisie rozewicz.polskieradio.pl wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety na stronie rozewicz.polskieradio.pl znajdują się również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Serwis rozewicz.polskieradio.pl składa się z siedmiu rozdziałów: "Różewicz prywatny", "Przed apokalipsą", "Wojna", "Narodziny poety", "Kartoteka i inne dramaty", "Odczytania", "Poeta odchodzi". Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz teksty.
Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co przede wszystkim pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje - w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl.

Redakcja

Czytaj także

99. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Posłuchaj unikatowej rozmowy z poetą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 05:55
Nie lubił udzielać wywiadów. Te, które udało się zarejestrować, są zdawkowe. Prawdziwym skarbem w Archiwum Polskiego Radia jest rozmowa, którą przeprowadziła z Tadeuszem Różewiczem oraz Czesławem Miłoszem Renata Gorczyńska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:57
Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Przygotowany przez portal PolskieRadio.pl serwis specjalny rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:55
"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 102. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz. Dialogi poetów. Posłuchaj niezwykłej rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 06:00
Nie lubił udzielać wywiadów. Te, które udało się zarejestrować, są zdawkowe. Prawdziwym skarbem w Archiwum Polskiego Radia jest rozmowa, którą przeprowadziła Renata Gorczyńska. To szczególne nagranie przypominamy w 10. rocznicę śmierci autora "Kartoteki".  
rozwiń zwiń