Nauka

Muzeum Górnośląskie zbiera DNA zagrożonych zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 12:12
Bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka powstał w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Muzeum Górnośląskie zbiera DNA zagrożonych zwierząt
Foto: flickr/Tambako The Jaguar/(CC BY-ND 2.0)

Dotąd udało się zebrać m.in. próbki niedźwiedzi, antylop i wilków.

Przygotowania do stworzenia banku DNA, jak poinformowało Muzeum Górnośląskie, trwały ponad rok. - Sposoby i procedury pobierania "czystych" tkanek zostały przygotowane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były konsultowane z zagranicznymi, m.in. specjalistycznymi pracowniami genetycznymi w Niemczech. Jest to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w polskich muzeach - powiedział kierownik działu przyrody oraz entomolog Roland Dobosz.

Materiały pozyskiwane są dzięki współpracy z wyspecjalizowaną pracownią preparacji zwierząt kręgowych, która od lat działa w Bytomiu. - Dzięki niej mamy dostęp i możliwość pozyskania w celach naukowych unikatowych materiałów tkankowych dużych ssaków - zwierząt drapieżnych i roślinożernych z różnych regionów świata - poinformował Dobosz.

Głównym zadaniem banku jest zabezpieczanie materiałów genetycznych gatunków zagrożonych czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka. Do banku trafiły próbki genetyczne - w tym m.in. tkanek kostnych, sierści, skóry, zębów - także niedźwiedzia polarnego, brunatnego oraz wilków i antylop, w tym oryksów czy kudu. 

(PAP)

Czytaj także

Na tropie genów. Szukanie przodków proste jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:17
Przeszukując rodzinne archiwa, próbując odtworzyć historię wcześniejszych przodków, często gubimy trop. Dzięki bazie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego możemy dotrzeć do cennych informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CRISPR, czyli łatwy sposób na edycję genów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:54
- CRISPR to zdumiewająco szybka, tania i prosta metoda modyfikacji DNA. Dzięki niej pewne rzeczy z zakresu biotechnologii, które dwa lata temu były niemożliwe, w tej chwili są łatwe do przeprowadzenia - mówi biolog, profesor Jerzy Duszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geny wpływają na nas, a my możemy wpływać na… geny

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:05
Geny wpływają na nasz wygląd, sposób odżywiania i myślenia. Decydują o naszych upodobaniach i schorzeniach. Na ile możemy mieć na nie wpływ?
rozwiń zwiń