Nauka

Naukowcy znaleźli krewnego Lucy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 20:00
A dokładniej - jego kość. Znaleziska dokonano na przedmieściach Nairobi.
Przodkowie człowieka
Przodkowie człowiekaFoto: Pixabay.com

Należała do tego samego gatunku co Lucy - Australopithecus afarensis. Po raz pierwszy odkryto ślady tego gatunku na wschód od wielkiego ryftu afrykańskiego, co dowidzi, że nasi australopiteccy przodkowie żyli na większym terytorium niż sądziliśmy.

A. afarensis znany był dotąd z kilku stanowisk datowanych na okres między 3,7 a 3 mln lat temu. Gatunek ten zamieszkiwał rejon pomiędzy dzisiejszą Etiopią i Tanzanią. Teraz obszar jego występowania trzeba poszerzyć o Kenię.

Kość, o której mowa, została wykopana w latach 1990., ale dotąd nie była dokładnie zaklasyfikowana. Wyniki najnowszych analiz opublikowano w piśmie Journal of Human Evolution.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia antropologia
Czytaj także

Najstarszy europejski ząb

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 13:30
We Francji natrafiono na ślady obecności człowieka wcześniejsze niż dotychczas było to nauce wiadome. W rejonie Pirenejów znaleziono ząb, który ma 560 tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Homo wyszedł z Afryki wcześniej niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 20:00
Pierwotni ludzie mogli opuścić Afrykę i skolonizować inne lądy znacznie wcześniej, niż sądzono do tej pory. Wskazują na to szczątki praludzi znalezione w Chinach. Badacze opisują je w tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń