Nauka

CHEMIA: Bursztynowy skarb

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2008 11:26
Bursztyn odkrywa tajemnice prehistorycznej francuskiej flory.

Badania skarbu bursztynów, znalezionego we Francji w dorzeczu Oise, świadczą, że kraj ten był niegdyś pokryty tropikalną dżunglą – donosi Journal of Organic Chemistry.

Znalezione fragmenty jantaru powstały około 55 milionów lat temu. Akino Jossang i jego koledzy zbadali skład chemiczny żywicy, która skamieniała w bursztynach, aby odkryć, z jakiego rodzaju drzew pochodziła. Często nie jest to łatwe, ponieważ podobny skład chemiczny mają jantary z różnych miejsc na ziemi. Tym razem jednak udało się – zespół odkrył w badanych fragmentach substancję zwaną “quesnoin”, dzisiaj wytwarzaną przez drzewa rosnące w dżungli brazylijskiej, w dorzeczu Amazonki. Wynika stąd wniosek, że podobna roślinność występowała kiedyś we Francji. Było to jednak zanim kontynenty, jakie dzisiaj znamy, uzyskały swój ostateczny kształt i położenie. – Rejon, który dziś jest Francją, mógł wówczas leżeć w miejscu, gdzie dziś znajduje się Afryka – tłumaczą naukowcy.

 

Zobacz więcej na temat: Afryka Francja
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelita klimatyczny gotowy do startu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 13:58
Gosat zmierzy ilość dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentna substancja z oleju po smażeniu frytek

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 08:27
Wynaleziono inteligentną substancję do pokrywania dachów, wytwarzaną ze zużytego oleju po smażeniu frytek. Jej stosowanie może pomóc ograniczyć rachunki - zimą za ogrzewanie, latem za klimatyzację.
rozwiń zwiń