Nauka

TECHNOLOGIA: Prawdziwe walkie-talkie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2008 17:35
Komu przyda się wynalazek? Każdemu, kto nie ma stałego dostępu do gniazdka elektrycznego.

Już wkrótce naładować baterie będziemy mogli zawsze i w każdym miejscu – dzięki urządzeniu wynalezionemu przez kanadyjskich naukowców będzie wystarczyło poruszać nogami (np. podczas chodzenia), a energia naszych ruchów zostanie przetworzona na energię elektryczną.

O tym, że ludzkie ciało wytwarza energię, wiemy od dawna. Idea ta legła u podstaw kultowego „Matrixa”. Problemem było jednak to, jak wykorzystać tę energię, aby nie było to kłopotliwe i uciążliwe dla jej „wytwórcy”. Inżynierowie z Uniwersytetu w Barnaby wymyślili zatem urządzenie, które wystarczy przypiąć do kolana jak ochraniacz i które wykorzystuje ruchy wykonywane przez człowieka podczas jego normalnej, codziennej aktywności. Półgodzinny spacer wystarczy, by za jego pomocą naładować telefon komórkowy.

Komu przyda się wynalazek? Każdemu, kto nie ma stałego dostępu do gniazdka elektrycznego. Także humanoidalne roboty mogłyby wykorzystywać własne ruchu do zasilania – a zatem może to „krok” do pierwszego perpetuum mobile?

Wyniki prac Kanadyjczyków opublikowało ostatnie „Science”.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczny alfabet Braille'a

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 18:11
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podlascy strażacy kupują samolot bezzałogowy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 15:13
Za środki z Unii straż pożarna z Podlasia zamierza kupić samolot do patrolowania pożarów w trudnych warunkach. Chcą by w czasie rzeczywistym przekazywał obrazy i dźwięki na ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórkowy GPS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:05
Jak działa nawigacja w telefonach komórkowych?
rozwiń zwiń