Nauka

Optymizm - najlepsze lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 11:17
Optymizm może być receptą na długowieczność.

Optymizm może być receptą na długowieczność. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że pogodne usposobienie chroni przed wieloma chorobami, które bywają groźne, a nawet śmiertelne.

Podczas najnowszego eksperymentu naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu przebadali sto tysięcy kobiet. Okazało się, że pesymistki częściej palą, mają wyższy poziom cholesterolu oraz nadciśnienie. To prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób serca, a w niektórych przypadkach także przedwczesnego zgonu. Optymistki natomiast mają znacznie lepsze wyniki, więcej ćwiczą i są szczuplejsze. Przez to rzadziej zapadają na choroby układu krążenia i dłużej żyją.

Wyniki badań potwierdzają rezultaty niedawnych testów przeprowadzonych przez holenderskich naukowców na dużej grupie mężczyzn. Eksperci zaznaczają jednak, że zmiana nastawienia do świata z pesymistycznego na optymistyczny nie jest kwestią szybkiej, jednorazowej decyzji - często wiąże się z długotrwałą pracą nad samym sobą.
Publikację amerykańskich naukowców zamieszcza tygodnik "Circulation".

Rafał Motriuk / IAR

Czytaj także

Najgroźniejsza depresja

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 10:59
Zdaniem WHO w ciągu 20 lat depresja będzie największym problemem zdrowotnym świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie chcesz mieć depresji? Pij zieloną herbatę!

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 14:48
Czynnikiem, który może tłumaczyć "potencjalnie dobroczynne działanie" zielonej herbaty na mózg, może być unikatowy aminokwas - teanina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci kochajace słodycze "mogą mieć depresję"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:11
Naukowcy stwierdzili, że słodki smak pociąga pewną grupę dzieci bardziej niż inne. Ustalili także, że dzieci te mają symptomy depresji, a bliscy krewni takich dzieci mają często problem z alkoholem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczne skutki nadużywania leków. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 15:17
Krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby - to jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty.
rozwiń zwiń