X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Windą do nieba

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 16:34
Czy w przyszłości w kosmos będziemy jeździć windą, na której panelu zamiast numerów pięter będą przyciski Ziemia i Niebo?
Audio

Robot zasilany z ziemi laserem wdrapał się po pionowej linie zawieszonej pod helikopterem nad pustynią Mojave. Tym samy zakwalifikował się do udziału w konkursie Space Elevator Games, czy konkursie na kosmiczną windę. Konkurs organizowany przez NASA ma pomóc rozwinąć technologię, która umożliwi zbudowanie dźwigu zdolnego przenosić ludzi i materiały na okołoziemską orbitę.

Pomysł rodem z powieści science-fiction i to dosłownie. Pierwszy koncepcję windy, a raczej wieży, która mogłaby wynosić obiekty na orbitę geostacjonarną (ponad 35 tys kilometrów nad ziemią) zaproponował zainspirowany wieżą Eiffla Konstanty Ciołkowski, rosyjski uczony, potomek polskich zesłańców, twórca podstaw współczesnej astronautyki.

Przez lata koncepcja była czystą fantastyką. Na miarę marzenia o budowie wieży Babel. Wróciła w latach 80, kiedy budowę kosmicznej windy opisał w Arthur C. Clark w powieści Fontanny Raju. Naukowcy próbowali policzyć, czy w ogóle taka winda jest możliwa do zbudowania. Okazało, że lina musiałaby mieć wytrzymałość dwukrotnie większą niż najmocniejsze znane nam materiały. Nadzieję w serca inżynierów wlało wynalezienie nanorurek węglowych. Ale nadal nawet one są zbyt słabe, by utrzymać krążącą 35 tys kilometrów na Ziemią przeciwwagę.

Jednym z ważniejszych (z niezwykle wielu) problemów jest też zasilanie łazika, a raczej wspinacza windy. Nie da się go po prostu podłączyć kablem z Ziemią, bo sam kabel ważył by zbyt dużo. Instalowanie zbiorników z paliwem nie wchodzi w grę z tych samych powodów, między innymi.

W trakcie Space Elevator Games testuje się głównie technologię zasilania wspinacza wiązką lasera ustawionego na Ziemi. LaserMotive zasilany jest właśnie w taki sposób. Thomas Nugent, jeden z szefów projektu LaserMotive mówi, że ich wspinacz pokazał, że koncepcja zasilania na odległość rzeczywiście działa. I nawet jeśli winda nigdy nie powstanie (Nugent jest w tej kwestii raczej sceptyczny), to wynikiem konkursu będzie technologia umożliwiająca dostarczenie energii tam gdzie nie można położyć kabli.
Kto wie może to nawet ważniejsze niż zabieranie się windą do nieba?

Andrzej Szozda
Źr physorg.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA nie ma celu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:10
NASA po raz pierwszy w swojej historii nie ma pomysłu na kolejny cel wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń