Nauka

Mleko receptą na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2009 08:58
Nabiał spożywany w dzieciństwie mże być receptą na długowieczność.

Duże ilości nabiału spożywanego w dzieciństwie mogą okazać się receptą na długowieczność. Badania w tym zakresie opublikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii.

Eksperci przez 65 lat śledzili dietę i styl życia ponad czterech tysięcy osób urodzonych w latach 30 ubiegłego stulecia. Ci, którzy w najmłodszym wieku mieli zapewnione mleko i ser, rzadziej doznawali na przykład udarów mózgu. Zaskakujące jest także to, że choć wiele produktów mlecznych zawiera tłuszcz i cholesterol, ich konsumpcja w dzieciństwie wcale nie zwiększa ryzyka pojawienia się chorób serca.

Jak wyliczyli naukowcy, duże ilości mleka podawane najmłodszym mogą zmniejszyć śmiertelność średnio o jedną czwartą. Dlatego eksperci zalecają dzieciom spożywanie trzech porcji nabiału dziennie - wystarczy szklanka mleka, mały jogurt i kawałek sera. W późniejszym wieku dobrze jest jednak przestawić się na produkty odtłuszczone. Szczegóły badań publikuje anglojęzyczny miesięcznik medyczny „Heart”.

R. Motriuk

Czytaj także

Kozie mleko zdrowsze od krowiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2007 10:11
- donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstaje śmietana?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 13:37
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mleko smutku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 08:00
Na początku 2010 roku do polskich kin trafi długo oczekiwany film Claudii Llosy "Gorzkie mleko".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolnicy sprzedają świeże mleko w automatach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 11:37
W Czechach coraz bardziej popularne stają się automaty, w których można kupić mleko. Na taki pomysł sprzedaży wpadli czescy rolnicy.
rozwiń zwiń