Nauka

Widać prawie każde źdźbło...

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 14:30
NASA udostępniła najdokładniejsze zdjęcia Ziemi, jakie kiedykolwiek udało się wykonać.

Specjaliści z Goddard Space Flight Center przygotowali ostatnio zdjęcia, które ukazują nam widok zazwyczaj zarezerwowany dla astronautów. Nigdy wcześniej fotografia Ziemi nie miała również tak wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia zatytułowano „Blue Marble”.

Fotografie są wynikiem kilku miesięcy prac. Zespół NASA starannie złożył ze sobą tysiące ujęć, ukazujących naszą planetę. Przygotowane zdjęcie jest według twórców najbardziej szczegółowym obrazem Ziemi w prawdziwych kolorach. Naukowcy i graficy, wykorzystując dane z obserwacji satelitarnych lądu, oceanów, pokrywy lodu, i chmur, stworzyli jednolity obraz każdego kilometra kwadratowego planety. Rezultat ich pracy ma pełną rozdzielczość 466 milionów 560 tysięcy pikseli (bok fotografii ma ponad 21 tysięcy pikseli). Gigantyczna kompozycja dostępna jest dla nauczycieli, naukowców, muzeów i ośrodków akademickich.

Latając ponad 700 km nad Ziemią na pokładzie satelity Terra, MODIS zapewnia zintegrowane narzędzia do obserwacji różnych lądowych, oceanicznych i atmosferycznych cech Ziemi. Zdjęcia lądów i części wybrzeży oceanów są oparte na obserwacjach powierzchni planety od czerwca do września 2001 r. Wybrano kadry wykonane w ośmiodniowych odstępach czasu, aby zrekompensować występowanie chmur, które mogą blokować widok na powierzchnię planety. W zestawieniu zdjęć wykorzystano dwa różne typy danych o oceanach: pomiar prawdziwego koloru płytkiej wody i globalny kolor oceanu (uwzględniający obecność chlorofilu).

Cieniowanie topograficzne oparte jest na zbiorze danych o wysokościach GTOPO 30 opracowanych przez Centrum Danych EROS przy US Geological Survey. Wyniki obserwacji polarnego lodu morskiego zostały połączone z obserwacjami wykonanymi przez sensor AVHRR - Advanced Very High Resolution Radiometr należący do National Oceanic Atmospheric Administration. Obraz chmur złożono ze zdjęć zbieranych przez dwa dni w zakresie światła widzialnego i trzeciego dnia w termicznej podczerwieni. Światła miast, pochodzą z 9 miesięcy obserwacji wykonanych w ramach programu Defense Meteorological Satellite Program.


Więcej zdjęć Ziemi znaleźć można na stronie NASA: http://visibleearth.nasa.gov/

Przemysław Goławski, źr. NASA

Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń