Nauka

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.

Ludzkie kości i szczątki węży w kamiennych grobach sprzed sześciu tysięcy lat - to jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych tego sezonu w powiecie opatowskim. Odkrycia dokonano w Tominach koło Ożarowa.

Archeolodzy, badający osadę neolityczną niespodziewanie natrafili na wcześniejsze ślady ludzkiej obecności na tym obszarze. Świadczy o niej cmentarzysko z IV tysiąclecia p.n.e. Kamienne groby są bardzo dobrze zachowane. Oprócz szczątków ludzkich były tam również różne przedmioty codziennego użytku między innymi pięknie zdobiony kubek z uchem w kształcie półksiężyca.

Jak poinformował doktor Marek Florek z Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu, rewelacją okazało się odkrycie szczątków węży, znajdujących się w dwóch grobach przy ludzkich szkieletach. Po odpowiednim zabezpieczeniu zabytków i ich skatalogowaniu, część z nich trafi na wystawę do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

iar

Czytaj także

Brama cesarza Nerona w Kolonii

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2008 19:30
Podczas prac nad budową metra w Kolonii archeolodzy odkryli kompletną rzymską bramę miejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń