Nauka

Nasz człowiek w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 04:11
Profesor Michał Paweł Markowski został szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

Profesor Michał Paweł Markowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego został szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury imienia Stefana i Lucy Hejna na Wydziale Sztuk Wyzwolonych i Nauk Ścisłych Uniwersytetu Illinois w Chicago (UIC). Wygrał on otwarty konkurs na szefa Katedry Języka Polskiego i Literatury na UIC.

Prof. Markowski ma już ogromne doświadczenie administracyjne w relacjach polsko-amerykańskich - wynosi je z Krakowa, gdzie od kilku lat kieruje katedrą Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i Centrum Zaawansowanych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Od wielu lat mam ścisłe związki z amerykańskimi uniwersytetami; wykładałem na Harvardzie, Uniwersytecie Northwestern w Chicago, a także na Uniwersytecie Browna w Providence w stanie Rhode Island. Dzięki temu mam spore doświadczenie dydaktyczne - powiedział PAP.

Ufundowanie na Uniwersytecie Illinois w Chicago dwóch katedr: Języka Polskiego i Literatury oraz Historii Polski było możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 10 mln dolarów, która została zapisana uczelni przez Romualda Hejnę, zmarłego w 2008 roku. Jak tłumaczy prof. Markowski, zamiarem fundatorów było wykreowanie miejsca w Stanach Zjednoczonych, dokąd mogliby zjeżdżać studenci z całej Ameryki i z Polski, by studiować na wysokim poziomie polską literaturę i historię.

Profesor Michał Paweł Markowski liczy, że obydwie katedry, stanowiące obecnie część departamentu języków i literatury słowiańsko-bałtyckiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, będą współpracowały ze sobą. - Będę starał się intensywnie zabiegać o to, by studia polskie przekształciły się z dość niestety prowincjonalnego kierunku w bardzo żywy, uznawany przez inne wydziały, kierunek - podkreśla prof. Markowski.

Prof. Markowski, obecnie kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i dyrektorem Centrum Studiów Humanistycznych na UJ,  rozpocznie sprawowanie swoich obowiązków w Chicago 16 sierpnia tego roku. Jest autorem i edytorem ponad 20 książek poświęconych filozofii literatury i kultury. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2000). Wykładał między innymi w Wiedniu, Sztokholmie, Nowym Jorku, Chicago, Toronto. Jest publicystą "Tygodnika Powszechnego".

(ew/pap)

Czytaj także

Ocenią międzynarodowe rankingi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 12:03
Rankingi szkół wyższych będą kontrolowane przez nową międzynarodową, organizację - IREG Observatory.
rozwiń zwiń