Nauka

Niepewne e-papierosy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 10:30
Naukowcy badają szkodliwość elektronicznych papierosów.

Nie ma dowodów na to, że elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe od zwykłych - informują naukowcy. Publikację greckich ekspertów w tej sprawie zamieszcza Brytyjska Gazeta Medyczna.

Argumenty producentów elektronicznych papierosów są następujące: użytkownik wdycha parę wodną, a wraz z nią nikotynę. Do płuc nie dostają się natomiast ciała smoliste, tytoń czy tlenek węgla. Części palaczy elektroniczny zamiennik nie interesuje, inni chwalą sobie ten wynalazek, zwłaszcza że można go używać w niektórych miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia. Greccy badacze piszą jednak, że mniejszej szkodliwości elektronicznych papierosów na razie nie udowodniono.

Przeprowadzone w Grecji testy były neutralne, ale eksperci amerykańskiego rządu wykryli w nich na przykład ślady substancji rakotwórczych. Podobne wyniki otrzymali specjaliści z Nowej Zelandii, choć uważają oni, że elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych. Greccy lekarze podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, by mniejszą szkodliwość sztucznych papierosów można było udowodnić ponad wszelką wątpliwość.

Czytaj także

Nowoczesna kosmetologia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 14:32
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po pigułce jesteś brzydka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 16:07
Hormonalna antykoncepcja zmieniła stosunki społeczne. Zmieniła także naszą atrakcyjność seksualną. Ale na gorsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mango pogromcą raka piersi i jelita grubego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:47
Związki zawarte w mango mogą hamować wzrost raka piersi i raka okrężnicy - wynika z badań amerykańskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberalizaują czy porządkują? "Tytoniowe" zmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 15:02
Właściciele restauracji z co najmniej dwoma salami będą mogli w jednej z nich umożliwić klientom palenie tytoniu - senacką poprawkę o tej treści do tzw. ustawy antynikotynowej poparła sejmowa komisja zdrowia.
rozwiń zwiń