Nauka

Demokracja według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 12:00
Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej - i w dodatku nie potrzebuje do tego samca - informuje "New Scientist".
Demokracja według pszczół
Foto: Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net) Facebook/Wiki, lic. GNU.


Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich ok. 50 tysięcy. Przez całe życie są posłuszne sygnałom chemicznym (feromonom), które wydziela matka. Ta ostatnia ma z kolei za zadanie składanie jaj. Każda królowa kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie tzw. "lotu godowego", który ma miejsce ok. 5-8 dnia po wygryzieniu z matecznika. Matka wabi wówczas  trutnie specjalnym zapachem, który posiadają wydzielane przez nią feromony (wyczuwalne dla trutni z odległości ok. 100 m). Bezpośrednio po zapłodnieniu trutnie giną.

Zwykle królowa wykluwa się z jaja złożonego przez inną królową, ale afrykańskie pszczoły znalazły inne rozwiązanie. U żyjących na południu Afryki pszczół z gatunku Apis mellifera capensis to robotnice mogą po śmierci królowej złożyć niezapłodnione jajo, z którego wykluje się następczyni, choć w przypadku innych gatunków pszczół z niezapłodnionych jaj powstają tylko trutnie - odkryli Madeleine Beekman i Ben Oldroyd z University of Sydney w Australii.

Badacze usunęli królowe i ich jaja z ośmiu kolonii tej pszczoły. Wkrótce robotnice złożyły jaja. Gdy do uli włożono z powrotem jaja usuniętych królowych i wykluły się larwy, robotnice preferowały własne potomstwo, dając mu więcej pokarmu. Wskazuje to, że genetyczne pokrewieństwo wpływa na współpracę pszczół, które w działają jakby były jednym „organizmem”.

(newscientist/pap)

Zobacz więcej na temat: Afryka Australia Sydney
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzę stadne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 12:06
Tylko mrówki i pszczoły to prawdziwi gracze drużynowi – twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczele złoto

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2009 05:19
Produkty pszczele to jedne z najstarszych smakołyków i leków świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły atakują. 2 kobiety użądlone 200 razy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:51
Rój agresywnych pszczół zaatakował cztery osoby w amerykańskim mieście Phoenix w Arizonie.
rozwiń zwiń