X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Demokracja według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 12:00
Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej - i w dodatku nie potrzebuje do tego samca - informuje "New Scientist".
Demokracja według pszczół
Foto: Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net) Facebook/Wiki, lic. GNU.


Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich ok. 50 tysięcy. Przez całe życie są posłuszne sygnałom chemicznym (feromonom), które wydziela matka. Ta ostatnia ma z kolei za zadanie składanie jaj. Każda królowa kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie tzw. "lotu godowego", który ma miejsce ok. 5-8 dnia po wygryzieniu z matecznika. Matka wabi wówczas  trutnie specjalnym zapachem, który posiadają wydzielane przez nią feromony (wyczuwalne dla trutni z odległości ok. 100 m). Bezpośrednio po zapłodnieniu trutnie giną.

Zwykle królowa wykluwa się z jaja złożonego przez inną królową, ale afrykańskie pszczoły znalazły inne rozwiązanie. U żyjących na południu Afryki pszczół z gatunku Apis mellifera capensis to robotnice mogą po śmierci królowej złożyć niezapłodnione jajo, z którego wykluje się następczyni, choć w przypadku innych gatunków pszczół z niezapłodnionych jaj powstają tylko trutnie - odkryli Madeleine Beekman i Ben Oldroyd z University of Sydney w Australii.

Badacze usunęli królowe i ich jaja z ośmiu kolonii tej pszczoły. Wkrótce robotnice złożyły jaja. Gdy do uli włożono z powrotem jaja usuniętych królowych i wykluły się larwy, robotnice preferowały własne potomstwo, dając mu więcej pokarmu. Wskazuje to, że genetyczne pokrewieństwo wpływa na współpracę pszczół, które w działają jakby były jednym „organizmem”.

(newscientist/pap)

Zobacz więcej na temat: Afryka Australia Sydney
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzę stadne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2009 12:06
Tylko mrówki i pszczoły to prawdziwi gracze drużynowi – twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczele złoto

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2009 05:19
Produkty pszczele to jedne z najstarszych smakołyków i leków świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły atakują. 2 kobiety użądlone 200 razy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 20:51
Rój agresywnych pszczół zaatakował cztery osoby w amerykańskim mieście Phoenix w Arizonie.
rozwiń zwiń