Nauka

Niedouczony absolwent

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 15:00
Jak uważają przedsiębiorcy, aż 60 proc. absolwentów kierunków humanistycznych i 44 proc. kończących kierunki ekonomiczne i zarządzanie jest źle przygotowanych do wykonywania pracy zawodowej.

- Na polskim rynku pracy wyraźnie zauważalny jest brak równowagi, bo wciąż zdecydowanie więcej osób studiuje na kierunkach humanistycznych, niż na kierunkach technicznych - czytamy w komunikacie organizacji Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, która przeprowadziła badania.  W tym roku znów największym zainteresowaniem cieszą się prawo i zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Jednocześnie, mimo stosunkowo wysokiego stypendium, nie wszystkie miejsca na tak zwanych kierunkach zamawianych zostały zajęte przez maturzystów.

Ze statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wynika, że w Polsce studenci kształceni są na ponad 200 kierunkach. Kierunki administracyjno-ekonomiczne stanowią 23 proc. z nich, kierunki społeczne - 13,9 proc. a prawnicze - 3,1 proc. Ale polscy studenci zaczynają się orientować w rynku pracy. Z danych przedstawianych przez uczelnie wynika, że zainteresowanie kierunkami technicznymi wzrosło w tym roku o ok. 30 proc. - Ukończenie kierunku humanistycznego nie gwarantuje znalezienia zatrudnienia i osiągnięcia sukcesu na rynku pracy. Zła struktura podaży kierunków kształcenia na uczelniach wyższych powoduje de facto kształcenie potencjalnych bezrobotnych - czytamy w komunikacie Pracodawców RP.

Jak wyjaśnia przedstawiciel organizacji, pracodawcy potrzebują kandydatów dobrze przygotowanych, z praktycznym doświadczeniem, ale także po ukończeniu odpowiedniej uczelni. Pozwoli to znacznie skrócić proces adaptacji zawodowej i szybsze osiągnięcie pełnej efektywności. - Niezbędne jest opracowanie narzędzia, które pozwoli maturzystom podejmować decyzje o wyborze kierunku kształcenia na poziomie wyższym w sposób bardziej racjonalny - podkreśla Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Specjalista ma nadzieję, że MNiSW opracuje informację przedstawiającą perspektywę rozwoju każdej z branż na terenie Polski, wskaże stan obecnego zatrudnienia i jego przewidywalną wysokość za pięć lat - w momencie wchodzenia maturzystów na rynek pracy.

Zdaniem Pracodawców RP, zestawienie powinno uwzględniać również informacje o tym, ilu studentów kształci się na danych kierunkach z jednoczesnym wskazaniem średniego wynagrodzenia w danej branży. Powyższe dane pozwoliłyby przyszłym studentom wybrać kierunek najbardziej perspektywiczny, a jednocześnie uwzględniający ich profil - humanistyczny lub matematyczny.

Jak podaje organizacja, pięcioletni okres studiów zweryfikuje osoby, które wybiorą kierunek tylko i wyłącznie na podstawie np. potencjalnej wysokości dochodów uzyskiwanych po ukończeniu uczelni. Jednocześnie przyczyni się to do poprawienia struktury kształcenia, dzięki czemu pracodawcom będzie łatwiej pozyskać wartościowych kandydatów. - Niezbędne jest także wprowadzenie obowiązkowych praktyk dla wszystkich studentów, co także przyczyni się do ich lepszego przygotowania zawodowego - uważa Byszewski.

Czytaj także

Ludzie nauki: prof. Mossakowski

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2008 18:04
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór Odkrywców: "Polskie Noble" już przyznane

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 11:59
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teraz humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 11:00
Rząd chce, aby na dofinansowanie mogły liczyć nie tylko nauki ścisłe, ale i humanistyczne. W 2011 roku przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
rozwiń zwiń