Nauka

Ciepłe lody – teraz to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 10:00
Hiszpańscy uczeni stworzyli rozwiązanie, umożliwiające kondensację pary wodnej w lód w temperaturze pokojowej.

Badacze z Centre de Investigación en Nanocicncia i Nanotecnologia (CIN2) zajmowali się zjawiskiem kondensacji pary wodnej w troposferze i stworzeniem materiałów, które mogłyby powodować sztuczną kondensację pary wodnej w temperaturze pokojowej. Wbrew pozorom to ważkie zagadnienie - miałoby duże znaczenie dla technik chłodniczych, obecnych przecież w każdym domu, a także dla urządzeń dla obiektów sportowych jak tory saneczkarskie.

- Kilka dekad temu naukowcy przewidywali, że materiały o strukturze heksagonalnej podobnej do lodu naturalnego będą idealnym środkiem kondensacji pary wodnej i tworzenia lodu oraz deszczy - twierdzi dr Albert Verdaguer z CIN2. Własnie dlatego uwage badaczy przykuł fluorek baru, naturalny minerał często występujący w przyrodzie.
Po badaniach mikroskopowych, zarówno mikroskopem optycznym jak i skaningowym, oraz dokładnych analizach właściwości wydawało się, że jest on złym agentem kondensacji. Jednak badania ujawniły, że uszkodzenie na powierzchni minerału zwiększa jego zdolności kondensacji wielokrotnie i może ona następować już temperaturze pokojowej.

Następnym krokiem zespołu ma być stworzenie sztucznego minerału, który w postaci
proszku wywoływałby kondensację od razu w postaci lodu. Jak twierdzi Verdaguer, kondensacja w postaci lodu jest bowiem bardziej wywoływana przez sam efekt powierzchniowy minerału, który do niej posłużył niż jego temperaturę. W przyszłości naukowcy z Hiszpanii planują opracowanie "inteligentnych materiałów" wywołujących kondensację sposób przez nich zamierzony.

Zobacz więcej na temat: Hiszpania
Czytaj także

Lodowe trasy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 12:42
Poznaj tajemnice lodowych przepraw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duże zbiorniki wody pod powierzchnią Marsa?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2009 08:51
NASA opublikowała najnowsze zdjęcia Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arktyka bez lodu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:23
Lód na Arktyce może stopnieć niemal do zera w ciągu dziesięciu lat - twierdzi brytyjski naukowiec.
rozwiń zwiń